Afghánistán? Toto by český čtenář měl vědět, zatímco Česko oplakává hrdiny

06.08.2018 10:41 | Zprávy
autor: kas

I když v neděli zahynuli tři čeští vojáci, je zde naděje, že by v tomto válkou zmítaném „hřbitově mocností“ mohl být mír. Ale bude to asi podobný mír, jaký svého času uzavřely Spojené státy s Vietnamem. Američtí diplomaté a velitelé ozbrojených sil začínají mluvit o vyjednávání s Tálibánem, který se vyskytuje na většině území Afghánistánu. Podle televize NBC se tak děje kvůli názorům a pochybnostem Donalda Trumpa o afghánské misi.

Afghánistán? Toto by český čtenář měl vědět, zatímco Česko oplakává hrdiny
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu

Zprávu o prvních nepřímých rozhovorech přinesla americká televize NBC už 20. července. Rozhovory jsou prý zatím označovány jako předběžné, předcházejí skutečnému vyjednávání o budoucí podobě země mezi Tálibánem a vládou v Kábulu. Podle diplomatů se setkání odehrálo v Kataru, Tálibán pak tvrdí, že se další setkání také odehrála ve Spojených arabských emirátech. „Už jsme vedli rozhovory s americkými činiteli v minulosti, ale ještě nikdy nebyli tak odhodlaní vést mírové rozhovory,“ uvedl zdroj z hnutí Tálibán. Prý na 100 procent potvrdili záměr vést mírová jednání a obě strany se dohodly, že brzy dojde k dalšímu setkání. Zástupci USA se prý tálibánců ptali na jejich představu o roli v budoucí vládě Afghánistánu a také hovořili o možnosti stažení sil amerického vojska z určitých provincií.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…