Afghánistán? Toto by český čtenář měl vědět, zatímco Česko oplakává hrdiny

06.08.2018 10:41

I když v neděli zahynuli tři čeští vojáci, je zde naděje, že by v tomto válkou zmítaném „hřbitově mocností“ mohl být mír. Ale bude to asi podobný mír, jaký svého času uzavřely Spojené státy s Vietnamem. Američtí diplomaté a velitelé ozbrojených sil začínají mluvit o vyjednávání s Tálibánem, který se vyskytuje na většině území Afghánistánu. Podle televize NBC se tak děje kvůli názorům a pochybnostem Donalda Trumpa o afghánské misi.

Afghánistán? Toto by český čtenář měl vědět, zatímco Česko oplakává hrdiny
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu
reklama

Zprávu o prvních nepřímých rozhovorech přinesla americká televize NBC už 20. července. Rozhovory jsou prý zatím označovány jako předběžné, předcházejí skutečnému vyjednávání o budoucí podobě země mezi Tálibánem a vládou v Kábulu. Podle diplomatů se setkání odehrálo v Kataru, Tálibán pak tvrdí, že se další setkání také odehrála ve Spojených arabských emirátech. „Už jsme vedli rozhovory s americkými činiteli v minulosti, ale ještě nikdy nebyli tak odhodlaní vést mírové rozhovory,“ uvedl zdroj z hnutí Tálibán. Prý na 100 procent potvrdili záměr vést mírová jednání a obě strany se dohodly, že brzy dojde k dalšímu setkání. Zástupci USA se prý tálibánců ptali na jejich představu o roli v budoucí vládě Afghánistánu a také hovořili o možnosti stažení sil amerického vojska z určitých provincií.

Fotogalerie: - Afghánistán a Sokolovo

V armádním muzeu na Žižkově byla zahájena výstava ...
V armádním muzeu na Žižkově byla zahájena výstava ...
V armádním muzeu na Žižkově byla zahájena výstava ...
V armádním muzeu na Žižkově byla zahájena výstava ...
V armádním muzeu na Žižkově byla zahájena výstava ...
V armádním muzeu na Žižkově byla zahájena výstava ...

Anketa

Považujete účast našich vojáků v Afghánistánu za smysluplnou?

7%
93%
hlasovalo: 18450 lidí

O tématu také píše Tereza Spencerová. „Minulý týden zástupci USA a Tálibánu společně zasedli v katarské Dauhá, a dosavadní zprávy žádnému velkému úspěchu nenasvědčují, byť americká strana podle Reuters zdá se být nadšená. USA prý nabídly, že afghánská vládní armáda vyklidí méně zalidněné oblasti země, přenechá je plně Tálibánu a ponechá mu i oblasti, které mají tálibové pod kontrolou už dnes, tvrdí New York Times. Tento plán, mimochodem, už dopředu odmítl afghánský prezident Ghání,“ tvrdí. Američané si prý chtějí ponechat města Kábul, Kunduz a Kandahár a své základny v nich. Tálibán prý trval na tom, že mír je možný až potom, co cizí jednotky opustí zemi.

Článek Terezy Spencerové na PL ZDE

Že se Američanům Tálibán dlouho nedaří vystrnadit, o tom svědčí už délka celého konfliktu. Momentálně se američtí diplomaté obávají, že už samotné rozhovory, u kterých není přítomna afghánská vláda, jsou známkou vítězství Tálibánu. Myslí si to Ryan Crocker, americký diplomat, který sloužil v Afghánistánu v letech 2011 a 2012. V interview pro National Public Radio řekl: „Tálibán to povyšuje, když ne legálně, tedy alespoň symbolicky na úroveň Spojených států. Mluví o stažení amerických sil a okolnostech toho stažení. Jsme tam na pozvání afghánské vlády a oni na tom jednání nejsou. Takže pokud se stáhneme, komu to přenecháme? Tálibánu? Tak to aspoň vypadá navenek.“

Interview s Ryanem Crockerem ZDE

Podle studie britské BBC je Tálibán aktivní na 70 procentech území Afghánistánu. Píše tak v reportáži z konce ledna. Tálibán prý přímo kontroluje 14 provincií, které tvoří asi 4 procenta celkového území. Ale v dalších 66 % je přítomen a dochází v nich k útokům na vládní a americké jednotky, nemluvě o útocích na civilisty. A to není jediný problém. „Z Kábulu stále častěji zaznívá, že USA do Afghánistánu převážejí Daeš z jeho prohraných válek v Iráku a Sýrii,“ tvrdí Tereza Spencerová. Proč? Spencerová si myslí, že americká přítomnost v oblasti má cíl a tím je „destabilizace Střední Asie a s ní současně i Ruska, Číny, Íránu i Indie za jednu cenu“. Podle ní pak: „Daeš bojující proti špatně vyzbrojeným, vycvičeným a demoralizovaným vládním oddílům i Tálibánu udrží nejen v Afghánistánu, ale i v celém regionu napětí a nestabilitu zrovna tak dobře jako americká armáda, ovšem z hlediska Trumpovy ‚Ameriky především‘ skoro zadarmo.“

Reportáž BBC ZDE

Agentura Reuters o bojovnících z Daeše psala také. Minulý týden se jich prý 150 vzdalo v severním provincii Džúzdžán. A ačkoliv je mnoho z nich obviněno z vraždy a znásilnění, je možné, že dostanou amnestii. Mohamed Reza Ghafuri uvedl, že uvedená skupina nebude předvedena před soud, protože se podílí na mírovém procesu. „Každý protivník, který se zapojí do mírového procesu musí dostat amnestii. Kdyby je předvedli před soud, ostatní se odvrátí od dohod s vládou,“ uvedl. Za jejich kapitulaci si připisuje body i Tálibán, který je přinutil vyklidit pozice po týdnech boje.

Reportáž Reuters ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Apolena Rychlíková a mladý pravičák u jednoho mikrofonu. A začalo něco, co nemá obdoby...

19:46 Apolena Rychlíková a mladý pravičák u jednoho mikrofonu. A začalo něco, co nemá obdoby...

V podcastu Insider na webu Info.cz byli hosty Michal Durčák a Apolena Rychlíková. Oba, ač každý z ji…