Agentura pro začleňování Romů omezuje působnost

03.02.2011 15:53

Vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách okamžitě ukončí své působení v Holešově na Moravě. Bude tak spolupracovat jen se šesti městy, původně začala pracovat ve 23 městech, obcích a regionech.

Agentura pro začleňování Romů omezuje působnost

Jak upozornil Český rozhlas, v Holešově probíhá rychlá rasová segregace, což je velký problém. "Vedení města Holešov praktikuje segregační praktiky namísto integračních a chceme mu i ostatním městům dát jasný signál, že takový postup není slučitelný s působením agentury," uvedl vrchní ředitel sekce pro lidská práva Úřadu vlády Czeslaw Walek, jenž je členem monitorovacího výboru. Experti prý rozhodli o vystěhování více než sedmi desítek obyvatel holešovské Školní ulice na okraj města do kontejnerových domů.

Mezi městy, kde spolupráce končí, je i Roudnice nad Labem. Podle lokálního koordinátora Jakuba Grygara to oslabí pozice neziskových organizací, které se romské problematice v Roudnici věnovaly několik let. Grygar ale i tak doufá, že dosavadní práce nebyla zbytečná.

„Pokud nové vedení města přijme postup práce a kroky, na kterých jsme se v rámci lokálního partnerství dohodli, tak si myslím, že Roudnice má velkou šanci, aby stihla podat investiční projekty a mohla využít potenciálu, který agentura pomohla spoluvytvořit. V tomto ohledu by to potom nebyla promarněná šance," uvedl Grygar pro Český rozhlas.

V Česku přes 300 chudinských domů a čtvrtí

Město Ústí nad Labem chce pokračovat v práci s Romy hlavně ve čtvrtích Předlice a Mojžíš. „Rádi bychom obnovili lokální partnerství a spolupracovali s akčními skupinami, které jsou specializované přímo na dané sociálně vyloučené lokality," sdělila pro rozhlas náměstkyně ústeckého primátora Zuzana Kailová.

Podle pár let staré odborné analýzy existuje v Česku přes 300 chudinských domů a čtvrtí. V těchto takzvaných ghettech žije až 80 tisíc lidí, převážně Romů.  Většina nemá práci a tak rodiny bývají závislé na sociálních dávkách, přičemž děti končívají ve speciálních školách.

Poradci agentury radí ve vzdělávání, bydlení, bezpečnosti či zaměstnávání. Sepisují i žádosti o evropské dotace.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

22:55 Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

Jak zajistit bezpečnou Evropu a bezpečné Česko a jak vyřešit válku na Ukrajině? Nejen o těchto klíčo…