Agresivní muslim? Ne, ožralý Rus, ukázalo se po zveřejnění „videa ze Španělska“

30.03.2017 9:32

Záznam agresivního muslima, který napadl lékařku v nemocnici ve Španělsku, na facebooku oslovil přes tři miliony Španělů, stejně jako doprovodný komentář „muslim děkuje za své přijetí v Evropě“. Má to ovšem jeden háček: na videu není ani muslim, ani Španělsko. Ve skutečnosti vzniklo v Novgorodu a zachycuje agresivní chování opilého Rusa. Píše o tom web Českého rozhlasu.

Agresivní muslim? Ne, ožralý Rus, ukázalo se po zveřejnění „videa ze Španělska“
Foto: pixabay.com
Popisek: Násilí - ilustrační foto

Podle něj na učebnicový příklad dezinformace upozornil El País. Záznam, který uživatel Juan Manuel González Sosa 25. března nahrál na svou facebookovou stránku, ukazuje tmavě oděného muže při hádce se ženou v bílém plášti. Muž se na ženu vrhá a začíná jí prudce cloumat, pak ji udeří po hlavě. V tu chvíli zpoza rohu vybíhá jiná žena, která se ho snaží odtrhnout. Muž se do obou žen pouští pěstmi, žena v bílém padá na zem. Zvuk videa je velmi nezřetelný, přestože je zjevné, že na něm nezní španělština.

Celý text je ZDE

Vysvětlení v doprovodném komentáři znělo: „Muslim děkuje za své přijetí v Evropě ve španělské nemocnici. Obrázky, které televize nevysílá, aby ve společnosti nevyvolala paniku.“ Odkud záznam získal a jak zjistil, že zachycuje muslima, už González Sosa nevysvětlil, uvedl El País.

Jak totiž web veřejnoprávního rádia upozorňuje, ve skutečnosti González Sosa rozšířil kamerový záznam Novgorodské regionální klinické nemocnice v západním Rusku, na který už 24. února upozornil známý ruský bloger Rustem Adagamov.

„Opilý neřád zbil ochranku, sanitářku a zdravotní sestru v Novgorodu. Otřes mozku, zlomené lebeční kosti a pohmožděniny,“ napsal Adagamov na twitteru, kam video nahrál. Doprovodil je odkazem na příslušnou zprávu organizace Medicínské Rusko, která monitoruje zdravotnictví ve federaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…