Všechny tři glosy aktuálního přehledu mediálních zajímavostí souvisejí s bojem proti ohrožení z východu. „Trochu mi to připomíná moc pěkný verš z písně Vladimíra Merty Vojna a mír – už jsem ho tady párkrát citoval – ‚Soustavně neohrožení nemají, komu by podlehli‘. Znovu jsem si na něj vzpomněl nad články v tomto týdnu, které mě občas zvedly ze židle. Začnu tím, co se stalo v kontextu našeho nejbližšího zahraničí, tedy Slovenské republiky. Ve čtvrtek jsem si přečetl od slovenského dopisovatele Práva pana Vilčeka článek s titulkem ‚Slovenský velvyslanec se v Minsku zúčastnil vojenské přehlídky a skončil‘. V tom titulku je v zásadě vyjádřeno vše, co je obsahem článku. Tedy jde o to, že se slovenský velvyslanec v Bělorusku Jozef Migaš zúčastnil vojenské přehlídky v Minsku pořádané u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války, protože ji prezident Lukašenko nezrušil ani pod tlakem pandemie,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Pochopitelně nebyl z diplomatů sám, zúčastnili se jí někteří další pozvaní zástupci cizích zemí, třeba velvyslanec Maďarska. „Ani to snad nemělo souvislost s tím, jak je vnímán prezident Běloruska, ale spíše to mělo kontext druhé světové války, která je dnes ze strany mnoha médií a politiků velice silně přehodnocována a jsou tam přepólovávány rozmanité zájmové fenomény. Na rozdíl od českých diplomatů, kteří také dostali pozvánku, ale omluvili se, protože se jim to zřejmě nehodí do jejich politického krámu, se pan Migaš zúčastnil a za to musel skončit. V Právu sice píší, že odešel na vlastní žádost, ale patrně byl na hodinu vyhozen z postu velvyslance v Minsku. To mi přijde jako naprosto absurdní. Zplnomocněný velvyslanec v zemi, se kterou má jeho vlast úplné diplomatické vztahy, a ty země nemají mezi sebou ekonomické, politické, vojenské ani jiné konflikty, se na pozvání prezidenta hostitelské republiky nemůže omluvit, to prostě nejde,“ tvrdí mediální analytik.
Za plnění povinnosti diplomata ho tzv. spravedlivá média popotahují
Doporučuje zeptat se jakéhokoli profesionálního diplomata, jak se má chovat diplomat v takové situaci. „Kdyby to pozvání odmítl, tak jako ho zřejmě odmítl český velvyslanec, když byl pozván, ale nevím, proč to udělal, neptal jsem se ho, tak to znamená, že tím vyjadřuje nějaký diplomatický nebo státní postoj naší republiky vůči zvoucí entitě, tedy v dané situaci Bělorusku. V každém případě je to buď diplomatické faux pas, nebo nějaký úmysl. Pan Migaš na slavnostní přehlídku šel, přihlížel jí, jak mu velí diplomatický protokol. Asi se pak patrně zúčastnil i nějaké recepce, co já vím, ale zachoval se jako profesionál. No a následně tedy byl stažen z diplomatické mise. To je hodně atypické – ačkoli dnes už to možná začíná být moderní – aby byl někdo jenom proto, že se zachová profesionálně a správně, za to potrestán,“ podotýká Petr Žantovský.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník