Ajaj. „Porušení zákona.“ Včerejší přesilovka na ČT by se měla řešit výš

07.06.2024 10:05 | Monitoring

Manipulativní a favorizující koalici SPOLU. Česká televize čelí ostré kritice pro čtvrteční maskovanou a nevyváženou předvolební Superdebatu, v níž vystoupilo sedm lídrů sněmovních stran. Opoziční strany v ní však dohromady měly pouze dva své zástupce proti pěti zástupcům z vládní koalice. Vadim Petrov ve věci podal podnět na RRTV, je přesvědčen, že ze strany televize veřejné služby došlo k porušení zákona. Tohoto názoru není sám. Ozývá se také volání pro zrušení koncesionářských poplatků.

Ajaj. „Porušení zákona.“ Včerejší přesilovka na ČT by se měla řešit výš
Foto: ČT
Popisek: Lídři sněmovních stran v Superdebatě ČT

Poslední předvolební debaty České televize v předvečer před otevřením volebních místností pro eurovolby se zúčastnili předsedkyně a předsedové stran a hnutí zastoupených ve sněmovně. O evropské budoucnosti a vizi diskutovali předseda Pirátů Ivan Bartoš, lídr ODS Petr Fiala, 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a Vít Rakušan, předseda hnutí STAN.

Složení hostů vyvolalo nemalý rozruch. Mediální expert Vadim Petrov kvůli jednání televize podává podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, došlo podle něj k porušení zákona. „Klíč pět na dva je velká předvolební manipulace ČT. Vypadá to nevinně a jakoby logicky, že? Nebyla to ale debata o vztahu národní a unijní politiky, ale debata předvolební. Nešlo o debatu o národní a unijní politice, ani o agendu Poslanecké sněmovny, ale o volby do EP, kde SPOLU představuje jeden subjekt, tady ale o své volební výsledky bojuje třemi hlasy. Subjektů je celkem třicet a SPOLU je jen jeden,“ vysvětluje Vadim Petrov na svém facebooku, že ČT tímto formátem dala trojnásobný prostor jednomu kandidátovi.

Ve veřejnoprávní ČT měly podle Petrova dostat rovnou šanci všechny subjekty, které jsou na volebních lístcích. „Chápu, že ne v jedné debatě. Z hlediska voleb do EP má ve veřejnoprávní (tedy státní) televizi dostat stejný prostor politická strana Mourek jako koalice SPOLU,“ doplnil.

Debata podle klíče stran a hnutí v Poslanecké sněmovně se vůbec konat neměla. „Za prvé upřednostňuje strany, které ve sněmovně už jsou a za druhé jednoznačně favorizuje koalici SPOLU, která z hlediska voleb do EU představuje jen jeden subjekt, ale ČT jí poskytla možnost o hlasy bojovat hlasy třemi,“ dodal Vadim Petrov.

Kritiky se neudržel ani poslanec Patrik Nacher (ANO), který debatu komentoval slovy: „A těch posledních 30 vteřin v debatě na České televize podtrhlo absurdnost a skandální dramaturgii pořadu,“ poukázal na fakt, že politici ODS, TOP 09 a KDU měli možnost třikrát vyzvat lidi, aby volili koalici SPOLU.

Pět proti dvěma!!! Nesmyslné. Od ČT totálně nefér, přidala názor na superdebatu poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová. Přesto si podle ní její stranický kolega Havlíček v debatě se svými protivníky poradil: „A přesto si je všechny Karel Havlíček namazal v debatě na chleba. Premiér jen koktal a urážel ho, na víc se nezmohl. Klobouk dolů, Karle, jsi borec,“ dodala političika.

Předseda strany Svobodných Libor Vondráček potom, co předvedla Česká televize, zesiluje apel na zrušení poplatků: „Den před eurovolbami pozvala ČT do diskuse tři zástupce jednoho kandidujících subjektu SPOLU, aby jí ve studiu nezbylo místo pro jiné kandidující subjekty. Ne, taková televize si nezaslouží povinně platit poplatky, jen protože máme doma internet. Televizní poplatky je třeba zaříznout,“ napsal Vondráček na platformě X.

Totální chucpe ČT den před volbami do Evropského parlamentu, tak vnímá odvysílanou debatu ČT advokát Michal Hašek ze strany PRO. „Debata maskovaná do nesmyslu o ‚vztahu národní a evropské politiky‘, ve které vystoupí pět předsedů vládních stran, i když kandidovali pouze ve 2 koalicích a s nimi zástupci pouze 2 sněmovních opozičních stran, bez možnosti účasti jiných volebních subjektů, to je už skutečně nepřijatelné ohýbání mediální i volební legislativy a zneužití údajného média veřejné služby ve prospěch stran stávající vládní koalice. Oni už tu objektivitu ani nepředstírají!“ uvedl.

Řešení je podle něj jasné: „Už dnes a zítra výprask pětikolce i jejich kámošům na Kavkách ve volbách do Evropského parlamentu, příští rok jejich porážka ve sněmovních volbách a nová vláda navrhne a prosadí reformu médií veřejné služby, aby skutečně byla veřejnou službou a ne služkou poplatnou současné garnituře. Jste také PRO? Kdo má čest, volí dnes či zítra ŠEST PRO,“ doplnil Michal Hašek.

Češi mohou volit do Evropského parlamentu v pátek a v sobotu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Proč jste vlastně založili novou frakci?

K čemu je to přesně dobré, pro nás? Četla jsem, jaké máte priority, ale chápu to správně, že doteď jste je bez nové frakce nemohli prosazovat? Proč? A co říkáte na to, jak založení hlavně vládní politici kritizují a tvrdí, že bude sloužit zájmům Ruska? I když podle nich slouží Rusku každý, kdo má ji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pokud Spolu vystupuje , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 07.06.2024 10:36:14
ve volbách jako jeden subjekt, mělo by mít logicky v těchto debatách jednoho zástupce. Pokud má tři, tak to jeden subjekt není. Již z toho je patrné, že tenhle slepenec je podvod. Když se to politikům hodí, vystupují každý za svoji stranu, když se jim to hodí jinak, prezentují se jako jeden subjekt. "Spolu" je prostě podvod na občany.

|  25 |  0

Další články z rubriky

Musíte mobilizovat mladé, abychom uvažovali o poslání vojáků. Vzkaz Ukrajině z USA

13:55 Musíte mobilizovat mladé, abychom uvažovali o poslání vojáků. Vzkaz Ukrajině z USA

Bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder prohlásil, že Ukrajina musí mobilizovat desetitisíce dal…