Aktivisté přinesli Tvrdíkovi před dveře mrtvé ptáky. Kvůli čínskému prezidentovi prý umírali nevinní

2. 4. 2016 6:28

Ohňostroj, který český prezident uspořádal pro svůj čínský protějšek, má dohru. Stěžují si na něj ekologičtí aktivisté, kteří ukazují dvě labutě, jež při odpalování ohňostroje na Vltavě zahynuly. Aktivisté je složili pořadatelům návštěvy s patřičným komentářem přímo před dveře.

Aktivisté přinesli Tvrdíkovi před dveře mrtvé ptáky. Kvůli čínskému prezidentovi prý umírali nevinní
Foto: Hana Brožková
Popisek: Poslední den čínského prezidenta Si Ťin-pchinga strávený v Praze. Ve tři hodiny odpoledne odletěl na jaderný summit do Washingtonu

Na ulici před sídlem Smíšené česko-čínské obchodní komory se objevily mrtvoly dvou labutí na černém textilu. Vedle nich byl přiložen vysvětlující text, nazvaný „hanba vašemu ohňostroji“. Vše před dveře komory naskládali ekologičtí aktivisté z hnutí Přátelé vodního ptactva. Ti navíc na komoru, ve které působí hlavní obchodní vyjednávač ČR s Čínou Jaroslav Tvrdík, chystají i trestní oznámení.

Důvodem je ohňostroj, který komora jako pořadatel státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga uspořádala na Vltavě. Zdeňka Zemanová, zakladatelka ekologické organizace, prý tušila, že ptáci světlicovou show nepřežijí, a proto hned druhý den ráno vyrazila k Vltavě. Její obavy se prý bohužel potvrdily.

Obě mrtvoly proto s kolegy odnesla před Smíšenou česko-čínskou obchodní komoru, pořadatele akce. Složila je za doprovodu redaktorů webu Blesk.cz přímo na ulici před dveře a doplnila pomlouvačným dopisem nazvaným „hanba“.

Aktivistka prý nechápe, proč byl ohňostroj v místech, kde hnízdí ptactvo, povolen. Zdůrazňuje, že už i magistrát přesunul novoroční ohňostroj na Vítkov, aby vodní ptactvo nebylo decimováno. Ohňostroj pro čínského prezidenta prý dostal výjimku a Blesk zdůraznil, že velmi problematickou, protože se vůbec neví, kdo jej vlastně povolil.

Rozčílená aktivistka Zdeňka Zemanová ale nakonec přiznala, že labutě umírají při jakémkoliv ohňostroji, a show pro čínského prezidenta zdaleka nebyla tak výjimečná. „V únoru to byly dvě mrtvé a tři zraněné labutě,“ přiznala například.

Přesto však trvá na tom, že Česko-čínská komora předvedla absolutní bezohlednost. „Týrání zvířat neomlouvá nic,“ oznámila nad mrtvolami labutí před vchodem do komory. Již prý se svými právníky sepisuje na organizátory ohňostroje trestní oznámení.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

8:01 Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS), která mimo jiné varovala před ruským vlivem na …