Alain Lamassoure: Podoba sbližování Evropy mohla vypadat i jinak, vše vznikalo za pochodu

13.11.2014 13:15 | Zprávy

Pád Berlínské zdi a následující rychlé změny v Československu i jinde ve střední a východní Evropě nebyly na západě společného světadílu očekávané. Následné sbližování a vstup zemí do evropských struktur, což při pohledu zpět vypadá jako logický historický vývoj, mohlo mít i jinou podobu. Vše totiž vznikalo „za pochodu", připomíná nynější europoslanec Alain Lamassoure, v polovině 90. let ministr francouzské vlády odpovědný za evropské záležitosti.

Alain Lamassoure: Podoba sbližování Evropy mohla vypadat i jinak, vše vznikalo za pochodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Nikdo nečekal tak rychlé změny v celém regionu, tak snadné německé sjednocení a takovou míru spolupráce ze sovětské strany. O rok později bylo Německo jednotné, Sovětská armáda odešla a v roce 1991 Sovětský svaz zkolaboval," připomněl v rozhovoru s ČTK Lamassoure.

Když na sociální síti o 25 let starých událostech psal místopředseda nové Evropské komise Frans Timmermans z Nizozemska, vzpomínal na své zážitky z otevřené železné opony v Berlíně. „Euforie, chaos, zmatení, nadšení... Dva paralelní světy," vzpomínal na odlišnosti, podle kterých tehdy bylo obyvatele z Východu snadné odlišit.

Dnešní mladí lidé, které potkává v Bruselu, prý mluví česky, dánsky, francouzsky či litevsky, ale už se neliší oblečením, úpravou vlasů či „smradlavými cigaretami".

„Mám tu čest teď pracovat s lidmi z 28 zemí, kteří to vše vidí jako jasný a logický stav věcí. Pro mne to už napořád bude malý zázrak," dodal první místopředseda komise.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …