Albrightová: Lidé často nerozumí tomu, jak báječný byl Václav Havel

27.10.2012 18:45 | Zprávy
autor: jav

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová dlí v posledních dnech v Praze, aby zde představila svou nejnovější knihu. Při té příležitosti poskytla rozhovor pro Denik.cz, ve kterém mluvila o největších Češích, i o vlastní politické kariéře.

Albrightová: Lidé často nerozumí tomu, jak báječný byl Václav Havel
Foto: youtube.com
Popisek: Madeleine Albrightová na autogramiádě ke knize „Pražská zima"

 „Pro mě byl největší úspěch to, co jsme udělali v Kosovu. Někteří Srbové tam vraždili lidi nebo je zavírali do koncentračních táborů,“ vzpomíná. „A my jsme se jako mezinárodní lídr rozhodli, že se s tím něco musí udělat. Miloševič pak skončil před soudem v Haagu a Kosovo je nyní nezávislá země,“ pochvaluje si.

Svou největší chybu naopak vidí ve zdrženlivosti při jiné humanitární krizi. „Mrzí mě, že jsme v době, kdy jsem byla americkou velvyslankyní v OSN, včas nezasáhli ve Rwandě,“ říká.

Opice pro Putina

V době, kdy byla šéfkou diplomacie prezidenta Clintona, přišla do styku i s nastupujícím ruským prezidentem Vladimírem Putinem. „Nikdy se mi nelíbilo, jak Vladimir Putin postupoval v Čečensku,“ říká. Když s prezidentem Clintonem letěli do Moskvy, vzala si brož se třemi opicemi, které naznačovaly „nevidím zlo, neslyším zlo, nemluvím zlo“. Vladimír Putin se ji prý zeptal, proč si vzala brož s opicemi, načež mu Albrigtová vysvětlila: „To proto, že to, co děláte v Čečensku, je zlo.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zákaz mobilů ve školách

Znamená zákaz mobilů ve školách izolaci od technologií? Podle mě ne a souhlasím s vámi, že digitální gramotnost nebo jak to nazvat je třeba rozvíjet, ale je třeba řešit i socializaci dětí, kterou dnes nahrazují právě telefony, tablety apod. a to podle mě není dobře.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…