Ale, ale. Co ty dotace? 44 milionů Kč. Bobošíková toho zjistila na poslankyni ODS hodně

27.09.2023 20:45 | Monitoring

V říjnu má začít platit nová školní hygienická vyhláška, která může významně zhoršit bezpečnost a sociální standardy v českých školách a školkách. Proti nové hygienické vyhlášce vznikla petice, kterou podepsalo přes 5,5 tisíce učitelů, ředitelů škol, rodičů. Tyto změny v hygienických normách iniciovala poslankyně Renáta Zajíčková z ODS, kterou autoři petice vyzývají, aby jako majitelka soukromého gymnázia veřejně deklarovala, že je ohledně úprav hygienických právních předpisů ve střetu, uvádí v novém díle pořadu Aby bylo jasno Bobošíková, která poukazuje na rozvolnění hygienické normy jako možné usnadnění „rodinného byznysu ODS“.

Ale, ale. Co ty dotace? 44 milionů Kč. Bobošíková toho zjistila na poslankyni ODS hodně
Foto: ods.cz
Popisek: Renáta Zajíčková

Anketa

Zvládl podle vašeho názoru moderátor ČT Jakub Železný páteční debatu s Miroslavem Ševčíkem v Událostech, komentářích?

1%
98%
hlasovalo: 11765 lidí
Z nové vyhlášky má zmizet například požadavek na oplocení pozemků ve školkách a oploceny nebudou muset být areály základních škol. Z vyhlášky také vypadávají povinné plochy v místnostech na dítě a na žáka. Nebo povinné vybavení šatnami s určenou plochou na žáka. Mizí i požadavek, že ve třídách musí být umístěno umyvadlo. U tělocvičny už nebudou povinné záchody s umyvadlem oddělené pro chlapce a dívky a zmizí i sprchy.

Největší kontroverze vzbuzuje i to, že z návrhu vyhlášky zmizelo rozdělení záchodů na dívčí a chlapecké. Proti nové hygienické vyhlášce vznikla petice, kterou podepsalo přes 5,5 tisíce učitelů, ředitelů škol, rodičů a také někteří žáci.

Například Gabriela Turková, učitelka na prvním stupni, petici podepsala s odůvodněním, že „jako pedagog zná danou problematiku z praxe, ne jako poslanci od stolu“. Učitelka z pražské mateřské školky Kateřina Matějovská uvedla, že „politika současné vlády, která ač slibovala opak, vytěsnila školství na okraj zájmu a místo skutečné reformy vzdělávání vymýšlí nesmysly typu hygienické vyhlášky, která degraduje vzdělávací instituce na ‚přecpané hlídárny‘ dětí a reformu školství nijak neřeší“. Eva Horvátová, učitelka mateřské školy, se „nechce dožít toho, že školková zahrada bude veřejným hřištěm bez plotu“, a chce, aby její dcery měly na základní i střední škole záchody od chlapců oddělené.

Tyto změny v hygienických normách iniciovala poslankyně Renáta Zajíčková z ODS, kterou autoři petice vyzývají, aby jako majitelka soukromého gymnázia v Praze veřejně deklarovala, že je ohledně úprav hygienických právních předpisů ve střetu zájmů, a dalších prací na změnách se již neúčastnila.

Petici inicioval prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. S poslankyní Zajíčkovou se střetl na jednání Národního konventu o vzdělávání. Konvent, který zřídil ministr školství Mikuláš Bek (STAN), má být „odbornou diskusní platformou, kde na pravidelných zasedáních dostane každý člen příležitost k otevřenému dialogu o připravovaných plánech v oblasti školství“.  

V tomto otevřeném dialogu však Zajíčková důrazně Sárköziho vyzvala: „Pokud chcete, abych vás zvala na jednání podvýboru, potřebuju vědět, kdo jste, koho zastupujete a jaké jsou vaše zájmy. A dokud nedoložíte do spolkového rejstříku zápisy z valných hromad a nedoložíte, že jste byl řádně nadpoloviční většinou členů zvolen prezidentem Pedagogické komory, nejste pro mě relevantním partnerem a nebudu vás zvát na žádná jednání podvýboru a budu apelovat, abyste nebyl též přizván na jednání školského výboru. To je má odpověď k vaší žádosti, abyste byl přizván na středeční jednání společného podvýboru školského a zdravotního výboru k tématu novely hygienické vyhlášky, na tomto já budu trvat,“ sdělila Zajíčková během zářijového národního konventu o vzdělávání Sárközimu.

Poté místopředseda Senátu Jiří Drahoš jednání konventu ukončil. Prezident Pedagogické komory Sárközi tak nedostal možnost na nařčení z úst Zajíčkové nijak reagovat. Později Sárközi označil v jednacím sále Senátu poslankyni Zajíčkovou za „svini“. Později v rozhovoru pro Aby bylo jasno k onomu vulgárnímu výrazu na adresu Zajíčkové dodal, že by dnes spíše mlčel či použil synonymum jako „intrikánka“.

„Pedagogická komora, kterou pan Sárközi založil, skutečně nevykázala ve Sbírce listin všechny povinné dokumenty, slibuje, že to napraví. Je ovšem nutné poznamenat, že Pedagogická komora je zapsaný spolek, který není financován z peněz daňových poplatníků ani nemá smlouvy se státem,“ podotýká Bobošíková.

V jiné situaci je poslankyně Zajíčková: „Ta je dnes podle obchodního rejstříku majitelkou soukromého Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů Praha s.r.o., kde také vyučuje leadership. Jednatelem soukromého gymnázia je její syn Šimon Zajíček. I on je funkcionářem ODS, předsedou místního sdružení Barrandov. Šimon Zajíček zároveň zvládá být i ředitelem soukromé Vysoké školy CEVRO, jejímž předsedou správní rady je bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer,“ přibližuje moderátorka Aby bylo jasno. Šimon Zajíček působil také v prezidentské kampani bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka.

Server Hlídač státu uvedl, že gymnázium Zajíčkové obdrželo státní dotace ve výši 3,7 milionu korun. „Navzdory tomu škola důsledné poslankyně Zajíčkové, která tak kárá Pedagogickou komoru za neplnění povinností zveřejňovat dokumenty ve Sbírce listin, tuto povinnost sama také neplní. Dokumenty za rok 2022 zcela protizákonně chybějí,“ upozorňuje Bobošíková.

Zajíčková je zároveň ředitelkou, jednatelkou a prostřednictvím svých firem i majitelkou Soukromého gymnázia Josefa Škvoreckého s.r.o. Tato škola za dobu své existence dostala dotace ve výši 44 milionů korun. „Poslední dokument ve Sbírce listin ovšem pochází z roku 2017,“ dodává Bobošíková. A v tomto kontextu se ptá: „Neměli by se kolegové paní Zajíčkové ze školského výboru Poslanecké sněmovny vážně zamýšlet nad tím, zda jí nemají podle její vlastní logiky odepřít přístup na jednání výboru nebo i celé Poslanecké sněmovny?“

Renáta Zajíčková je také zastupitelkou Prahy 5, kde byla v roce 2019–2022 starostkou. Jako končící starostka pak v roce 2022 podepsala s jednatelem svého Gymnázia mezinárodních vztahů – vlastním synem Šimonem Zajíčkem – smlouvu o vyřazení majetku. „Smlouva, kterou jako starostka podepsala sama se sebou jako jednatelkou svého soukromého gymnázia, je dnes legendární,“ připomíná moderátorka.

Bobošíková dále upozorňuje, že gymnázium poslankyně ODS Zajíčkové dostávalo dotace také od hl. m. Prahy: „V té době byl pražským zastupitelem a předsedou klubu ODS její manžel Zdeněk Zajíček, dnes prezident Hospodářské komory a donedávna blízký spolupracovník premiéra a předsedy ODS Petra Fialy,“ podotýká publicistka.

Jako starostka Prahy 5 Zajíčková sehrála neblahou roli v kauze mateřské školy Kroupova, ve které měly děti dostávat jídlo v igelitových pytlech na odpadky, připomněla také Jana Bobošíková. Tehdy Zajíčková sdělila novinářům, že je přesvědčena, že se v Mateřské škole Kroupova nepáchá žádné zlo na dětech, i když na to podle svých slov nemá žádné důkazy. Ani důkazy a zpráva z hygieny poté nestačily, důvěrný zdroj televizi Nova řekl, že Zajíčková je údajně s ředitelkou této školky „dobrá kamarádka“.

„Nemá nakonec pravdu prezident Pedagogické komory, který se domnívá, že Renáta Zajíčková v roli poslankyně chce rozvolnit hygienické normy pro školy, aby si v roli majitelky a jednatelky soukromých škol usnadnila provozování svého byznysu?“ zakončuje Jana Bobošíková řečnickou otázkou.

 

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ta rodina, to je dobrý oddíl. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseantigreen , 28.09.2023 8:12:21
A jsou strašně pracovití, nehledí na čas, hledí jen na prachy a vliv. Všichni odkojení stranou zvanou ODS.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

19:47 Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

Nikdo, kromě spekulantů, nás nenutí českou elektřinu vyrobenou v České republice za české ceny obcho…