V úvodu Faltýnek okomentoval aktuální debatu probíhající na půdě Evropského parlamentu. „Tady se jedná o politickou deklaraci zejména českých europoslanců před nadcházejícími eurovolbami. To bude takový tyátr, kterých jsme zažili v Poslanecké sněmovně u nás kvůli Babišovi už několik,“ pousmál se.
Moderátor Daniel Takáč připomněl premiérova slova o tom, že otázka údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše kvůli Agrofertu je věcí výkladu nových evropských předpisů. Babiš to totiž napsal v dopise eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi.
V něm také slibuje, že učiní veškerá potřebná opatření, aby své činnosti uvedl do souladu s evropskou legislativou. Faltýnek odmítá, že by tímto Babiš přiznával střet zájmů. Poznamenal, že pokud Evropská komise řekne, že zákon o střetu zájmů, který platí v České republice a byl přijat proti Babišovi, stoprocentně není kompatibilní s nařízením Evropské komise, které platí od srpna 2018, tak by měli říct, v čem konkrétně tedy tento zákon nevyhovuje, a pak by národní legislativa měla udělat úpravu, aby byl kompatibilní s novou evropskou normou.
„Nic takového se zatím nestalo,“ zdůraznil Faltýnek s tím, že právníci Evropské komise říkají, že se domnívají, že Babiš má dále zájem na tom, aby jeho bývalá firma, kterou převedl do svěřenského fondu, dobře prosperovala. „A teď jsme u toho, Babiš jako premiér snad musí mít zájem, aby fungovaly všechny firmy v Česku, za to on je placen,“ hájil předsedu vlády Faltýnek a doplnil, že Babiš svůj plat navíc jako první premiér v historii od roku 2018 dává finance na dobročinné účely.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab