Ale pane Takáči. Ten pán vůbec není komisařem pro zemědělství. Takto dopadlo „grilování“ Faltýnka na ČT

12.12.2018 20:21

Evropský parlament debatuje o tom, jestli je český premiér kvůli Agrofertu ve střetu zájmů, nebo není. Právníci Evropské komise si myslí, že je. Podle Andreje Babiše se pouze program Antibabiš přenesl do Evropského parlamentu a věří, že se vše vyřeší. Co by tím řešením ale mělo být? Přijde kvůli tomu Česko o část dotací? Nejen to byly ve středečním Interview na ČT24 otázky pro předsedu poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Ale pane Takáči. Ten pán vůbec není komisařem pro zemědělství. Takto dopadlo „grilování“ Faltýnka na ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Faltýnek

V úvodu Faltýnek okomentoval aktuální debatu probíhající na půdě Evropského parlamentu. „Tady se jedná o politickou deklaraci zejména českých europoslanců před nadcházejícími eurovolbami. To bude takový tyátr, kterých jsme zažili v Poslanecké sněmovně u nás kvůli Babišovi už několik,“ pousmál se.

Moderátor Daniel Takáč připomněl premiérova slova o tom, že otázka údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše kvůli Agrofertu je věcí výkladu nových evropských předpisů. Babiš to totiž napsal v dopise eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi.

V něm také slibuje, že učiní veškerá potřebná opatření, aby své činnosti uvedl do souladu s evropskou legislativou. Faltýnek odmítá, že by tímto Babiš přiznával střet zájmů. Poznamenal, že pokud Evropská komise řekne, že zákon o střetu zájmů, který platí v České republice a byl přijat proti Babišovi, stoprocentně není kompatibilní s nařízením Evropské komise, které platí od srpna 2018, tak by měli říct, v čem konkrétně tedy tento zákon nevyhovuje, a pak by národní legislativa měla udělat úpravu, aby byl kompatibilní s novou evropskou normou.

„Nic takového se zatím nestalo,“ zdůraznil Faltýnek s tím, že právníci Evropské komise říkají, že se domnívají, že Babiš má dále zájem na tom, aby jeho bývalá firma, kterou převedl do svěřenského fondu, dobře prosperovala. „A teď jsme u toho, Babiš jako premiér snad musí mít zájem, aby fungovaly všechny firmy v Česku, za to on je placen,“ hájil předsedu vlády Faltýnek a doplnil, že Babiš svůj plat navíc jako první premiér v historii od roku 2018 dává finance na dobročinné účely.

„Pokud někdo chce skutečně stavět střet zájmů Babiše na tom, že má zájem, aby fungovala ekonomika naší země, tak je to absurdní a já se tomu směju. Bude z toho další velká blamáž, jako to bylo v mém případě, to je jak přes kopírák, nakonec u mě také nenašli žádné důkazy o střetu zájmů, pane Takáči,“ bouchl předseda poslanců hnutí ANO do stolu s tím, že debata Evropského parlamentu bude hezká a zajímavá a také jen plácnutí do vody.

„Jak skončí případ Babiše, se uvidí, je tu nějaký právní názor a jeho absurdní stanovisko. Ale to je celé k diskusi včetně toho, kdo to je, kdo je platí,“ kroutil hlavou Faltýnek. Takáč na to poznamenal, že v právním stanovisku se také píše, že nejde o to, zda Babiš ovládá, nebo ovládá, ale že existuje ta možnost to dělat, a to je ten střet zájmů. „Když máte pistoli, také máte možnost někoho zastřelit,“ shodil Faltýnek Takáčovu poznámku ze stolu se slovy, že tohle je zase nesmysl.

„Vliv Babiše na dotace tam není žádný. Babiš řídí tuto zemi, ale neřídí Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), ten řídí Brusel, to je třeba si říct,“ rozčílil se už Faltýnek a dodal, že co se týká dotací, do České republiky přichází zhruba třicet miliard korun z rozpočtu EU. Z toho dvacet miliard jsou prý přímé platby, které jsou nárokové a jdou na plochu každému sedlákovi. Deset miliard je program rozvojového venkova, což jsou investice.

„Ať už bude v Evropském parlamentu přijato jakékoli doporučení, tak by DG AGRI (Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova) jako zodpovědné generální ředitelství v rámci Komise mělo tedy říct konkrétně, v čem česká legislativa není kompatibilní a neodpovídá,“ zopakoval.

Proč tedy Evropská komise přestane vyplácet dotace firmám spojeným s Babišem, než se tato celá věc vyřeší? Zajímalo dál moderátora, který tak narážel na slova, která dnes pronesl komisař pro rozpočet Oettinger během debaty v Evropském parlamentu. „Oettinger není žádný komisař pro zemědělství, to je Hogan. A spíše o něm by mohla být zajímavá debata o střetu zájmů, když jeho syn je největším farmářem v Irsku,“ smál se Faltýnek, který se zároveň podivoval nad tím, že to nikdo neřeší.

Podle Faltýnka nejde o žádné poškození České republiky. „Není pravda, že se do vyřešení případu zastavují evropské dotace. A nemyslím, že se tak vůbec stane,“ uzavřel Faltýnek s tím, že stále jde jen o názor Oettingera a uvidí se, jak rozhodne Evropská komise.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…