Ale to je zajímavé: Jak to Putin myslí s Ukrajinou, jak zvládá stres a kdo prý zabil Borise Němcova

24.06.2015 10:27

Stálý spolupracovník Lidových novin v Londýně, ruský politolog Igor Suťagin se zamýšlel nad březnovým desetidenním „zmizením“ Vladimira Putina, které svého času provázela obsáhlá diskuze. Vysvětlení, které nachází, ukazuje, že za zdmi Kremlu zřejmě není Vladimir Putin pevný v kramflecích.

Ale to je zajímavé: Jak to Putin myslí s Ukrajinou, jak zvládá stres a kdo prý zabil Borise Němcova
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Suťagin přisuzuje stáhnutí ruského prezidenta z očí veřejnosti tomu, že Vladimir Putin špatně zvládá stres. Ve stresových situacích prý nad sebou ztrácí kontrolu a dělá chyby. „Když letos v březnu zmizel, celkově se mu nedařilo – na Ukrajině se věci nevyvíjely tak, jak si přál, sankce nebyly zrušeny a ekonomika na tom byla hůř, než se očekávalo. A do toho všeho mu došlo, že někdo z jeho nejužšího kruhu nejspíše dal Ramzanu Kadyrovi úkol zlikvidovat Borise Němcova, a to bez jeho osobní autorizace,“ vysvětluje Suťagin.

Zneužití Putinova jména k vydání rozkazu zabít ruského opozičníka považuje politolog za zradu. „A to v době, kdy se Putin snaží vytvořit dojem síly. Je očividné, že Putin buď nemá kontrolu nad tím, co se děje 150 metrů od zdí Kremlu, anebo že dal pokyn k vraždě politického oponenta,“ tvrdí Suťagin.

Ukrajinci nechtějí být ruskými loutkami

V rozhovoru pro Lidové noviny se ruský politolog vyjádřil i k válce na Ukrajině. Uvedl, že Kreml se v současné době snaží na Donbase vytvořit z povstalců místní ozbrojené síly. A protože se prý nemůže na povstalce spolehnout, neboť nejsou dobře vycvičeni a nedají se ovládat, operují prý na východě Ukrajiny i pravidelné ruské jednotky. Ty dle Suťagina povstalcům poskytují hlavně velitelskou strukturu či různé specialisty a instruktory.

Spolupráce místních sil a ruských jednotek ale údajně není moc úspěšná, dochází prý i k ozbrojeným střetům mezi těmito skupinami. „I to je jeden z důvodů, proč jsou separatistické jednotky reorganizovány a proč jsou likvidováni někteří povstalečtí velitelé,“ myslí si Suťagin.

Dle jeho názoru Kreml nepotřebuje nezávislý Donbas, nýbrž Donbas jako entitu v rámci Ukrajiny, jejímž prostřednictvím by se dala ovlivňovat ukrajinská politika. Kdokoliv smýšlející a činící jinak je tudíž pro Kreml překážkou, a proto zde prý Rusové vytvářejí svoji vlastní armádu, pouze pod jinou vlajkou. „A místním se to nelíbí, nechtějí být loutkami,“ tvrdí Suťagin.

Kdo je Igor Suťagin?

Výzkumný pracovník britského výzkumného institutu pro obranná studia (RUSI). Zaměřuje se zejména na Rusko a strategické zbraně. Po soudním procesu, který lidskoprávní organizace označily za zmanipulovaný, strávil 11 let v ruském vězení za špionáž. Na svobodu se dostal v roce 2010 díky „výměně špionů“ mezi USA a Ruskem.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…