Alexandr Vondra opět promlouvá: Jsme ohroženi z jihu, z východu i ze západu

22.06.2018 15:16 | Zprávy
autor: mp

Někdejší velvyslanec ve Washingtonu, ministr obrany či disident Alexandr Vondra přijal pozvání do internetové televize XTV do pořadu moderátora Luboše Xavera Veselého, kterému toho sdělil hodně. Zajímavě se vyjádřil k prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, německé kancléřce Angele Merkelové i francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi.

Alexandr Vondra opět promlouvá: Jsme ohroženi z jihu, z východu i ze západu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Hned na úvod Vondra prozradil, proč se český prezident Miloš Zeman dosud nedostal na státní návštěvu ke 45. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. „Hlavní důvod je, že nejsme důležitý," pravil Vondra. Touha vyfotit se s Václavem Havlem byla prý kdysi u světových politiků mnohem větší, než je to u Miloše Zemana. V 90. letech bylo díky Havlovi Česko v kurzu. Prý možná až přehnaně. Dnes z pohledu Bílého domu máme asi takovou váhu, jaká nám v celosvětovém měřítku opravdu náleží.

Pokud jde o Donalda Trumpa, tomu prý Alexandr Vondra v řadě věcí fandí. Dal by prý šanci jednáním mezi USA a KLDR. Komunistická Severní Korea je diktátorským státem, kde rozhoduje jeden muž - Kim Čong-un. Dosud platilo, že se s vůdci KLDR nemluví, ale nikam to nevedlo. Snad jen k tomu, že si Severokorejci pořídili jadernou bombu a stali se nebezpečnějšími. Podle Vondry je tedy možná na čase zkusit Trumpovu cestu jednání s Kim Čong-unem.

Trump je prý zvyklý jednat jako obchodník - něco za něco. Proto podle Vondry mnohem příznivěji hledí na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, než na německou kancléřku Angelu Merkelovou. Macron také přišel z byznysu, trump to ví a Macrona si kvůli tomu do určité míry cení. U Merkelové je to prostě jiné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…