Alžírský novinář promlouvá: Islamisté zneužívají demokracii

09.11.2015 22:40

Alžírský novinář Yahia Belaskri a novinářka Lidových novin Petra Procházková v pondělních Událostech, komentářích hovořili o uprchlické krizi. Dáma se do vysílání přihlásila z Makedonie, neboť v tyto dny kráčí s uprchlíky Evropou. Úřady to prý nezvládají. Pak dostal slovo alžírský novinář a došlo na ještě mnohem pochmurnější slova.

Alžírský novinář promlouvá: Islamisté zneužívají demokracii
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Procházková se do studia spojila přímo z Makedonie. Vyrazila totiž z Turecka přes moře do Řecka a dál do Evropy. „Ty počty lidí, které překračují hranice mezi Řeckem a Makedonií, jsou poměrně obrovské a nezdá se, že by ten proud nějak oslaboval,“ poznamenala novinářka. Uprchlíci se pohybují po Řecku sami, aniž vlastně cokoli vědí. „Oni nevědí, co je čeká, co je nečeká, kam by měli jít, nikdo s nimi nemluví. Oni se pohybují tak nějak chaoticky za lidmi, kteří jdou před nimi,“ popsala situaci.

Alžírský novinář doplnil, že uprchlíci dobře vědí, že v jeho zemi nebudou mít na růžích ustláno, budou odmítáni. Proto míří raději dál do Evropy. „Alžírsko má zkušenosti s islamistickým terorismem. Zemřely tam tisíce lidí. Šlo o ženy a muže, intelektuály. Ti by mohli své zemi pomoci, ale byli zabiti islamisty,“ prozradil Belaskri.

V boji proti radikálům pomohlo i omezení politických svobod. „Bylo to hodně bolestivé pro Alžírsko, protože jsme ztratili hodně svobod. Islamisté sice byli vojensky poraženi, ale vlastně uspěli. Velké dilema je, jak uspět proti teroristům v demokracii, protože islamisté demokracii zneužívají,“ varoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…