Američané budou stavět polský Temelín. Německo se o jádru dál hádá

30.10.2022 7:02 | Zprávy

Polsko oznámilo, že na svém území hodlá postavit první jadernou elektrárnu ve spolupráci s americkou společností Westinghouse. Země, která dosud nikdy jadernou elektrárnu neprovozovala, má v záměru postavit až šest reaktorů s výkonem do devíti gigawattů. Zatímco tak Varšava chce díky novým jaderným blokům získat nový energetický zdroj až dalších šedesát let, německá vláda by v čele se Zelenými chtěla s jadernou energií skoncovat již na počátku příštího roku.

Američané budou stavět polský Temelín. Německo se o jádru dál hádá
Foto: Petr Mareš
Popisek: Jaderná elektrárna Temelín aktuálně kryje přibližně deset procent české spotřeby

Oznámení o výstavbě první jaderné elektrárny v Polsku ve spolupráci s americkou společností Westinghouse učinil polský premiér Mateusz Morawiecki po jednání s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a informaci za americkou stranu potvrdil i americký velvyslanec ve Varšavě Mark Brzezinski.

Záměr, který ještě musí oficiálně schválit polská vláda, potvrdil Morawiecki ve svém příspěvku twitteru a uvedl, že polský jaderný projekt využije „spolehlivé a bezpečné technologie (společnosti) Westinghouse“.

„Silné spojenectví Polska a USA zaručuje úspěch společných iniciativ. Po nedávných plodných diskusích s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a americkou ministryní energetiky Jennifer Granholmovou potvrzujeme realizaci jaderného projektu s osvědčenou a bezpečnou technologií Westinghousu,“ napsal Morawiecki s dodatkem, že by měla polská vláda k tomuto záměru usednout již ve středu.

Nejmenovaný americký představitel měl agentuře Reuters prozradit, že se společná spolupráce prozatím týká prvních tří ze šesti bloků elektrárny. „Chápeme to tak, že se rozhodnutí bude týkat prvních tří reaktorů,“ uvedl zdroj agentury.

Varšava dosud neměla žádnou jadernou elektrárnu v provozu a tak hledala partnera, který by vybudoval 6-9 gigawattů jaderné kapacity a podle Reuters poskytl až 49% kapitálové financování projektu.

Polský vládní plán pro energetiku do roku 2040 dle ČTK předpokládá, že stavba začne v roce 2026 a že v roce 2033 bude uveden do provozu první blok jaderné elektrárny o výkonu kolem jednoho až 1,6 gigawattu, v následujících letech pak mají být zprovozněny další bloky. Celkem jich má být šest s výkonem do devíti gigawattů – což by de facto znamenalo výkon v podobě 4,5 Temelínů. Polský záměr pak počítá s tím, že budou reaktorty v provozu po jejich výstavbě až 60 let.

Zatímco tak Polsko přemýšlí o své energetické budoucnosti skrze záměr na výstavbu jaderných bloků a podobnou snahu už dlouhodobě razí i Česko skrze dostavbu Dukovan, od našich jižních sousedů zaznívají zcela protichůdné názory.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně zničený Trump? Ne. Na průzkum, kde vyhořel, už přišla odpověď

19:11 Úplně zničený Trump? Ne. Na průzkum, kde vyhořel, už přišla odpověď

Donald Trump se brání proti nepříznivému průzkumu z Iowy, kde Kamala Harrisová získala nečekaný násk…