Američané se dle Schwarzenberga dál zajímají o dostavbu Temelína

23.04.2013 21:51

O dostavbě jaderné elektrárny Temelín jednali dnes v Bruselu ministři zahraničí Spojených států a České republiky John Kerry a Karel Schwarzenberg. Oba ministři se sešli na okraj ministerské schůzky Severoatlantické aliance v Bruselu.

Američané se dle Schwarzenberga dál zajímají o dostavbu Temelína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg
reklama

"Samozřejmě se o tom zmínil, samozřejmě o to mají zájem," řekl po jednání Schwarzenberg. "Já jsem ho informoval o stavu jednání a on to vzal na vědomí," řekl ministr během brífinku, který ale zastínily spory na české vrcholné vnitropolitické scéně kolem jmenování velvyslanců. O výstavbu nových dvou bloků elektrárny Temelín se uchází americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR. ČEZ na konci března dokončil předběžné hodnocení nabídek uchazečů o dostavbu Temelína, jejich průběžné pořadí ale nezveřejnil.

Westinghouse prý nabízí nejlepší bezpečnostní záruky a nejspolehlivější technologii

Schwarzenberg řekl, že bývalého senátora Kerryho už zná delší dobu. "Se senátorem Kerrym jsem se seznámil před několika lety, když jsem ho navštívil ve Washingtonu. Měl jsem z něho tehdy velmi dobrý dojem, přestože v prezidentské kampani se mu nedařilo. Ale co říkal, bylo zajímavé," dodal Schwarzenberg. Kerry neúspěšně kandidoval za demokraty na prezidenta v roce 2004, kdy podlehl tehdejšímu republikánskému prezidentovi Georgi Bushovi.

O možné účasti Američanů na dostavbě Temelína jednala s českými politiky během své návštěvy Prahy počátkem loňského prosince bývalá ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová. Podle ní nabízí Westinghouse nejlepší bezpečnostní záruky a nejspolehlivější technologii. Za Westinghouse kromě Clintonové už loni v dubnu v Česku lobboval americký ministr energetiky Steven Chu, jenž o zakázce hovořil s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou (ODS).

Dostavba jihočeské jaderné elektrárny byla rovněž jedním z témat, o kterých koncem října 2011 jednal premiér Petr Nečas (ODS) s americkým prezidentem Barackem Obamou během své návštěvy Spojených států. Obama podle Nečase stejně jako před ním představitelé Francie a Ruska podpořil účast jeho země ve výběrovém řízení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

19:22 Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

RADA ČT Více než milion a půl přiteče na konto generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Jd…