Američané vůbec nic neví. Jen Rusové a Syřané mají přesné informace... Břitké zhodnocení francouzského experta

27. 10. 2015 9:11

Francouzský intelektuál a publicista Thierry Meyssan kritizuje přístup Spojených států vůči rozhodnutí Ruska vstoupit do syrského konfliktu. Podle jeho názoru Američané vůbec netuší, co se v regionu děje. Naopak Rusové a Syřané mají přesně informace a už prý zabili nejméně 5000 džihádistů.

Američané vůbec nic neví. Jen Rusové a Syřané mají přesné informace... Břitké zhodnocení francouzského experta
Foto: Hans Štembera
Popisek: V ulicích Damašku

Podle Meyssana ruská intervence v Sýrii uvrhla Washington do naprostého chaosu. Za potvrzení svého názoru považuje zrušení oficiální návštěvy premiéra Dmitrije Medveděva a delegace ruského velitelského štábu. „Přitom v tom samém obsazení ruská delegace krátce před tím navštívila Turecko. Nemá ovšem vůbec smysl diskutovat o operacích v Sýrii, když Pentagon netuší, co se tam děje. Zuřiví liberální váleční jestřábi a neokonzervativci mezitím požadují navýšení vojenských rozpočtů a zastavení stahování amerických vojsk z Afghánistánu,“ píše francouzský intelektuál a zakladatel think-tanku Voltaire Network, který publikuje v denících i magazínech vydávaných ve francouzštině, arabštině, španělštině a ruštině. Vedle toho vydal také dvě knihy v angličtině, 9/11 the Big Lie a Pentagate.  

Celý text v angličtině najdete ZDE

Meyssan se podivuje nad kritikou západních politiků, podle kterých je ruský zásah v Sýrii symbolem narůstajícího ruského imperialismu. „Vždyť Rusku jde o záchranu syrského lidu a navíc přizvalo ostatní státy ke spolupráci. Prohlášení Washingtonu v posledních týdnech jsou jasným důkazem, že Američané vůbec netuší, která bije,“ soudí francouzský publicista a tvrdí, že pouze Rusové a Syřané jsou schopni vyhodnotit situaci přímo na místě. „Všechny další vojenské informace z jiných zdrojů, včetně těch džihádistických, jsou irelevantní. Je zřejmé, že jen Rusko a Sýrie mají přehled o celkovém obrazu situace v regionu. Moskva i Damašek hodlají z této skutečnosti profitovat, a proto hodlají své vojenské operace i nadále držet v tajnosti,“ konstatuje Meyssan.

„Z oficiálních komuniké a důvěrných informací pocházejících od některých důstojníků vím, že zatím bylo zabito přinejmenším pět tisíc džihádistů. A to včetně několika vysoce postavených velitelů. Stejně tak jsme se již dozvěděli, že nejméně 10 000 žoldáků již z místo bojiště uprchlo do Turecka, Iráku nebo Jordánska. Syrská arabská armáda a Hizballáh už stačily získat tato území pod svoji kontrolu i bez čekání na slíbené posily z Íránu,“ uvádí Meyssan s tím, že bombardování by mělo skončit do pravoslavných Vánoc. „Otázkou zůstává, jestli bude moci Rusko dokončit stíhání i těch džihádistů, kteří našli útočiště v Turecku, Iráku a Jordánsku. Pokud tuto příležitost nedostane, bude sice Sýrie aktuálně bezpečná, ale problém nebude vyřešen. Muslimské bratrstvo určitě nezmešká příležitost se mstít a Spojené státy jistě nezmeškají příležitost využít je proti jiným cílům,“ uzavírá Meyssan.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

10:44 Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

V pátečním Interview ČT se k aféře syrských sirotků vyslovil arabista a orientalista Petr Pelikán. A…