„Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov připustil, že Moskva začala Asadovu režimu poskytovat vojenskou podporu. Nejedná se jenom o nějaké náhradní díly, ale o poradce, armádu a vše potřebné pro infrastrukturu,“ píše v úvodu Carafano, pro něhož je tento krok důkazem, že Moskva a Teherán začaly úzce spolupracovat. „Západ nebyl schopen toto nebezpečné přátelství nijak narušit. Jakmile členské státy NATO odsoudily snahu Ruska dodávat Sýrii tzv. humanitární pomoc, Írán ihned přispěchal s nabídkou poskytnout svůj vzdušný prostor. Zdá se, že pan Putin má přátele na všech špatných místech,“ glosuje viceprezident think tanku The Heritage Foundation
Aktuální podpora Asadova režimu činí podle Carafana válku v Sýrii ještě méně uchopitelnou. Carafano tvrdí, že Rusko a Írán mají velmi dobré důvody, proč „chemického bombardéra“ Asada tímto způsobem podporovat. „Získají následně přístup na strategicky důležitá území a zároveň získají kontrolu nad nárazníkovým územím mezi nimi, kde operuje Islámský stát a další sunnitské a islamistické bojůvky. Byť je podpora Moskvy alávitů z jejího pohledu opodstatněná, Putin nemá žádný zájem vstoupit hlouběji do syrské bažiny,“ míní expert na zahraniční a bezpečnostní politiku Carafano.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro