Americký expert popisuje, jak se kvůli nízkým cenám ropy potí USA a Arabové. A jak to možná skončí

29.12.2014 13:55

Expert na energetiku, publicista, a především generální ředitel společnosti Breitling Energy Chris Faulkner upozorňuje na snahy států OPEC potlačit americký břidlicový průmysl. Je však přesvědčen, že když USA zruší zákaz exportu, tak v této cenové válce zvítězí.

Americký expert popisuje, jak se kvůli nízkým cenám ropy potí USA a Arabové. A jak to možná skončí
Foto: archiv
Popisek: Aktivisté hnutí Okupujte Wall Street v New Yorku

Faulkner připomíná, že za posledních několik měsíců cena ropy poklesla o 40 % a denně se navyšuje přebytek ropy o dva miliony barelů. Je podle jeho názoru zřejmé, že poptávka po ropě bude klesat i v roce 2015. „Přesto Organizace zemí vyvážejících ropu či OPEC produkují stále stejně množství ropy. Dvanáct zemí OPEC zatím dává najevo, že jsou vznikající ztráty schopny pokrývat. Doufají totiž, že klesající ceny ropy způsobí neziskovost těžby břidlice, která se rozmáhá hlavně v USA. Podle OPEC by mělo vytlačením konkurence z amerického trhu dojít ke znovuzískání dominance a přinutit Spojené státy stát se opět závislými na importu ropy ze zahraničí,“ píše Faulkner.

Americký expert na energetiku však uvádí, že Spojené státy mohou tomuto nepříznivému vývoji situace úspěšně čelit. „Kongres by měl v dohledné době zrušit zákaz exportu ropy, který platil už čtyřicet let, a udržet tím americké producenty ve hře,“ zmiňuje Faulkner a dodává, že produkce ropy zažívá ve Spojených státech díky hydraulickému štěpení nebývalý rozmach. „Těžba ropy vzrostla na 9 080 000 barelů denně, což je nejvyšší úroveň za posledních více než třicet let. Spojené státy tak předstihly i Saúdskou Arábii. Boom v energetice tak pomohl i americké ekonomice. Do této oblasti patří až dva miliony pracovních míst a tvoří 283 miliard dolarů z HDP,“ informuje Faulkner.

Produkce ropy pomocí hydraulického štěpení je však dražší než tradiční ropné vrty. V důsledku poklesu cen ropy budou muset producenti rovněž jít dolů. „V oblasti podloží Bakken nacházející se v Severní Dakotě potřebuje většina výrobců udržet cenu ropy za barel na úrovni alespoň 65 dolarů. Výrobci ropy z Texasu či Oklahomy jsou ve ztrátě dokonce i v situaci, kdy je barel ropy pod 75 dolarů. V polovině prosince se přitom dostala cena ropy za barel na 55,91 dolaru, což je nejnižší cenová hladina od poloviny roku 2009,“ uvádí Faulkner a upozorňuje, že společnost ConocoPhillips již oznámila snížení investic pro rok 2015 o 20 %. Firma Halliburton se zase nechala slyšet, že bude propouštět.

celý text v angličtině najdete ZDE

Většina ropných břidlic z podloží Bakken by měla být zisková při pouhých 42 dolarech za barel. Podle nedávné studie se ukázalo, že ropné břidlice mohou být ziskové v rozmezí od 50 do 69 dolarů za barel. K tomu je samozřejmě nutné připočítat další inovace, které náklady na produkci ropy ještě pozvednou. „Nezapomínejme také na to, že OPEC je vzhledem ke své politice dost zranitelná. Rozpočet Kuvajtu, Kataru a Spojených arabských emirátů počítá s cenou ropy ve výši 70 dolarů za barel. U ostatních členů této organizace je to mnohem horší. Například Venezuela a Nigérie počítají se 120 dolary a Írán dokonce se 136 dolary, což je dvojnásobek současné úrovně,“ přikládá Faulkner zajímavá čísla.

OPEC stále produkuje stejné množství ropy, což se na první pohled zdá skutečně sebevražedné. Podle Faulknerova mínění  je otázkou, kdo zbankrotuje v důsledku stále se snižujících cen ropy dříve, jestli OPEC, či břidlicový průmysl ve Spojených státech. „V roce 1975 Kongres zakázal v reakci na ropné embargo arabských producentů export ropy a ceny ropy poté raketově vzrostly. Kongres tak chtěl uchránit Ameriku před cenovými výkyvy. V současné době však toto opatření nedává smysl. Nedostatek ropy nyní opravdu nehrozí,“ konstatuje Faulkner.

Faulkner je přesvědčen, že možnost opět vyvážet americkou ropu by udržela ve hře i těžbu břidlice. „I přes nízké marže by jí příjmy ze zahraničních trhů umožnily zvýšit svoji konkurenceschopnost a  získat solidní díl z „ropného“ koláče. Export ropy by přitom nijak nepoškodil americké odběratele. OPEC se domnívá, že může přitlačit břidlicový průmysl ke zdi. Při použití správné exportní politiky však mohou Spojené státy tuto cenovou válku vyhrát a upevnit své místo dovozce ropy na světovém trhu,“ uzavírá optimisticky Faulkner.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…