Americký konvoj a hlas lidu českého: Tři průzkumy... A jeden dopadl hodně, hodně jinak

26.03.2015 14:43

V souvislosti s blížícím se průjezdem amerického vojenského konvoje přes české území se, obrazně řečeno, roztrhl pytel s průzkumy na toto téma. Dnes zveřejnila agentura SANEP výsledky svého šetření, které dávají odlišný obraz o stavu českého veřejného mínění ohledně této problematiky než předchozí průzkumy agentur Phoenix research on-line a STEM/MARK.

Americký konvoj a hlas lidu českého: Tři průzkumy... A jeden dopadl hodně, hodně jinak
Foto: thinkstockphotos.com
Popisek: Vojenská vozidla, ilustrační foto

Z výsledku šetření agentury SANEP vyplývá, že jednoznačná většina domácí populace se necítí být ohrožená Ruskou federací a odmítá vojska Spojených států amerických na území České republiky.

S případnou účastí České republiky na vojenské evropské operaci USA Atlantic Resolve (což v překladu znamená Atlantické odhodlání), zaměřené na podporu amerických spojenců před možnou ruskou hrozbou, nesouhlasí v souhrnu 58,4 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace.

Většina Čechů se Ruska neobává

Ohrožení ze strany Ruska cítí celkem 35,9 % českých občanů. Naproti tomu 60,3 % dotázaných se žádného ohrožení ze strany Ruské federace neobává.

Podle výsledků průzkumu firmy SANEP pak téměř dvě třetiny veřejnosti (64 %) nesouhlasí s přítomností vojenských sil USA v České republice.

Proti pobytu amerických vojáků v ČR vznikla petice s výzvou: "Nechceme žádné americké vojáky na území České republiky! Nenecháme se Spojenými státy zatáhnout do III. světové války! Nepustíme je do naší republiky! Měli jsme na našem území Ruskou armádu 20 let a již nikdy více cizí vojska!" S textem této petice vyjádřilo v souhrnu souhlas 58,5 % dotázaných obyvatel České republiky.

Za odmítáním přítomnosti amerických vojáků jsou negativní zkušenosti Čechů s cizími vojsky

Podle autorů průzkumu odmítnutí většinové části domácí veřejnosti jak účasti na případné vojenské operaci USA, tak i případné přítomnosti vojenských sil USA na území ČR, může souviset jak s negativními zkušenostmi českého národa s vojsky cizích států, tak i s protizápadními a protiruskými náladami. „Dalo by se tak říci, že v této souvislosti chce zůstat většina veřejnosti ve zcela neutrální pozici suverénního státu, který není a již nebude mocenským nástrojem cizích velmocí,“ shrnují výsledky svého šetření autoři průzkumu agentury SANEP.

Tisková zpráva k průzkumu je ZDE

Průzkum pro ČT: Průjezd amerického vojenského konvoje nevadí 82 % Čechů

Ve včerejších Událostech byly prezentovány výsledky průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Z něj vyplývá, že průjezd amerického vojenského konvoje přes Českou republiku nevadí 82 procentům lidí. S přejezdem kolony naopak nesouhlasí 17 procent dotázaných. O chystané akci ví 91 lidí ze sta a víc než dvě třetiny se domnívají, že průjezd konvoje je výrazem spojenectví s NATO.

Spojenectví České republiky se Severoatlantickou aliancí vyjadřuje konvoj pro 69 procent lidí. Pro zhruba pětinu je pak průjezd vojenské kolony výrazem agrese NATO vůči Rusku. Takto konvoj vnímají častěji ženy, lidé vyššího věku a také bez vysokoškolského vzdělání.

Za zbytečný rozruch považuje veřejnou diskusi o průjezdu konvoje téměř 60 procent dotázaných. Naopak 39 procent Čechů je za debatu rádo. Průzkumu se počátkem týdne zúčastnila víc než tisícovka lidí.

Další průzkum: 78 % Čechů si myslí, že průjezd konvoje ČR neohrozí

Agentura Phoenix research on-line provedla průzkum vnímání průjezdu amerického konvoje Českou republikou ve dnech 18. až 22. března letošního roku na vzorku 388 respondentů metodou on-line.

Z výsledků tohoto průzkumu vyplývá, že celých 68 procent respondentů ví o tom, že Českou republikou projede americký konvoj mezi 29. březnem a 1. dubnem 2015. Nicméně více než třetina oslovených tuto informaci neznala.

Na otázku, zda berou průjezd vojenského konvoje jako ohrožení České republiky, odpovědělo 78 procent respondentů záporně. Jako ohrožení českého státu vnímalo tuto akci pouze 8 procent dotázaných.

Skoro polovina Čechů o chystaných protestech nic neví

Většina oslovených respondentů (57 %), vnímá vládní ochotu povolit průjezd amerického konvoje jako ukázku soudržnosti NATO v Evropě. Desetina dotázaných se nedokáže rozhodnout a 33 % dotázaných tento pohled na americký průjezd Českem odmítá.

Celých 46 procent Čechů o chystaných protestech, které se formují na Facebooku, vůbec neví a ani o nich neslyšeli.

18 procent oslovených chápe připravované protestní akce jako součást demokracie. 15 procent dotázaných si myslí, že jsou zbytečné, naopak 13 procent je vnímá jako důležité. A 8 procent oslovených je pak považuje za aktivitu uměle vyvolanou a někým placenou.

Celý text tiskové zprávy agentury Phoenix research on-line je ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není apríl, bohužel. Nový mocnář na Hradě a fuj Nohavica. Žantovský vidí regulérní blázinec

8:16 Toto není apríl, bohužel. Nový mocnář na Hradě a fuj Nohavica. Žantovský vidí regulérní blázinec

TÝDEN V MÉDIÍCH Z nového prezidenta se docela rychle stává nový mocnář. „Trochu mi to připomíná kobe…