Americký poradce ruských privatizátorů naložil Putinovi. Na vlnách ČRo jej za to vychválil Jefim Fištejn

15.05.2019 16:49

Ekonom Jegor Gadar byl ruským premiérem jen pár měsíců roku 1992. Nějaký čas seděl také v křesle ministra financí a dostal na starost i řízení ruského hospodářství. Americký ekonom a člen washingtonské Atlantické rady Anders Aslund, jenž byl čtyři roky Gajdarovým poradcem, tvrdí, že právě tento ruský politik nastartoval tolik potřebné reformy, ale Putin, který fakticky Rusku vládne už dvacet let, v nich nepokračoval, čímž ruskou ekonomiku v podstatě pohřbil.

Americký poradce ruských privatizátorů naložil Putinovi. Na vlnách ČRo jej za to vychválil Jefim Fištejn
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vladimir Putin na stanici FOX News

Aslund napsal knihu „Ruský klanový kapitalismus“. Píše v ní, že Jegor Gajdar nastartoval důležité ekonomické reformy, které však stávající prezident Vladimir Putin pohřbil. Místo toho, aby v nich pokračoval, změnil systém v kleptokracii, ve které si díky korupci přijdou na své především Putinovi přátelé a spojenci, ale ruská ekonomika jako celek tímto rozkrádáním trpí.

Bohatnou prý především Putinovi přátelé z dětství, Putinovi přátelé z KGB a jeho současní nejvýraznější podporovatelé. Dlouholetý ruský prezident má ve svých rukou tolik moci, že si takovéto hýření může dovolit. Podle Aslunda měl Putin tento vývoj na mysli od chvíle, kdy se poprvé stal prezidentem, tedy v roce 2000.

Na vlnách Českého rozhlasu posluchačům představil knihu publicista obeznámený se situací v Rusku Jefim Fištejn.

„Je třeba si uvědomit, že ruské peníze ve výši až 800 miliard dolarů jsou vyvedeny do ciziny a zaparkovány v nemovitostech. Anders Aslund tvrdí, že investice do ruského hospodářství nečiní 30 procent HDP, jak tvrdí ruská statistika, nýbrž jen 20 procent, a průměrný růst v Putinově době nedosahuje sedmi procent, nýbrž jen jednoho procenta. Putin konsolidoval svou politickou moc pomocí nebetyčné korupce. Je to velmi účinná korupce, která pracuje v jeho prospěch a ku prospěchu jeho nejbližších přátel,“ napsal Fištejn.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…