Pavel Macko, generálporučík v záloze, bývalý zástupce náčelníka generálního štábu Slovenské armády, se vyjádřil k analýze Institutu pro studium války. „Pět měsíců probíhal konflikt tak, že i když Rusové museli měnit své plány v Kyjevě či v Charkově, tak to byli Rusové, kteří iniciovali operaci, byli to Rusové, kteří diktovali, kde a jak se bude bojovat. A právě v posledních dnech a týdnech vidíme to, že Ukrajina přebírá iniciativu, poměrně efektivní operací se jim podařilo do určité míry izolovat Chersonskou oblast, tím vytvořili tlak na ruské síly. Rusové musí přeskupovat svoje vojska, snaží se samozřejmě též vyvinout nějaký tlak, aby přinutili ukrajinskou stranu reagovat,“ zmínil Macko.
„Tyto kroky Ukrajiny už nejsou drobným protiútokem, ale je to taková míra aktivity vojenských ukrajinských sil, která nutí ruské síly zásadním způsobem měnit své plány. Rusové přesouvají svoje vojska na jih Ukrajiny. Útok v oblasti Slovjansku od Izjumu, ten de facto kulminoval, už vůbec nepokračuje. Momentálně se Rusové snaží prolomit frontu v okolí Bachmutu, ale to už je spíš takový kontrabalanc,“ dodal Macko.
Během uplynulých týdnů jsme od mnoha analytiků slyšeli, že Ukrajincům velmi pomáhají zbraně dodané ze Západu. Je podle Macka možné, aby jim to zajistilo rozhodující převahu na bojišti, alespoň tedy regionální? „Určitě ano, velká pomoc byly přesné dělostřelecké systémy a systémy HIMARS,“ podotkl Macko. Podle něj je třeba v pomoci Ukrajině pokračovat. „Kdyby byla masivnější, tak by to Ukrajině umožnilo rychlejší protiútoky,“ doplnil Macko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Český rozhlas , Rusko , Ukrajina , zahraničí , Institut pro studium války
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary