Americký tisk a Erdogan si notují v nadávkách Trumpovi. Udělal to nejhorší možné, co mohl

15. 5. 2018 19:47

Americká i světová média hodnotí krok Donalda Trumpa přesunout americkou ambasádu do Jeruzaléma, ke kterému oficiálně došlo včera při oslavách 70. výročí od založení státu Izrael.

Americký tisk a Erdogan si notují v nadávkách Trumpovi. Udělal to nejhorší možné, co mohl
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Americký magazín The Atlantic konstatuje, že rozhodnutí Trumpovy administrativy představuje významné vyjádření podpory a přátelství mezi Spojenými státy a Izraelem. „Na druhou stranu přesunutí americké ambasády do Jeruzaléma příliš neusnadňuje pozici Washingtonu coby zprostředkovatele mírových jednání mezi Izraelem a Palestinou,“ píše The Atlantic s tím, že Trumpova administrativa odmítá nést zodpovědnost za důsledky, které to přinese.

„Trump a členové jeho týmu používají naivní a vůbec tu nejhorší rétoriku, jako by mohli použít. Bylo by mnohem lepší, kdyby Amerika zcela upřímně přiznala, že jde o krok s jasným cílem podpořit Izrael. Zkrátka a dobře otevřeně říci, že dáváme Izraeli to, po čem tato země dlouho toužila. Společně s tím bychom si měli říci, že důsledky tohoto rozhodnutí si poneseme v příštích týdnech a měsících. Nelze předstírat, že tomu tak není,“ píše magazín.

Mezi nejhlasitější kritiky přesunutí americké ambasády do Jeruzaléma patří vedle samotných Palestinců Turecko. Minulý týden prezident Erdogan tento krok označil za „obrovskou chybu“. „Tímto Američané vůbec nic nezískají. Ostatně na půdě OSN loni v prosinci tento krok odsoudilo 128 zemí a jen devět Washington podpořilo. Spojené státy nyní přicházejí o mnoho skutečných přátel,“ uvedl Erdogan pro CNN.

Ačkoli arabský svět stojí jednoznačně za Palestinou, stejně došlo mezi Tureckem a Arabskou ligou v této záležitosti k rozmíšce. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu se totiž ostře pustil do Ligy arabských států, která sdružuje přes dvacet zemí, včetně Egypta, Saúdské Arábie či Palestiny. „Váhání nad avizovaným krokem Trumpovy administrativy v muslimském světě a zejména v rámci Ligy arabských států, ukazuje jasný úpadek.“

Šéf turecké diplomacie zároveň vyzval ke společnému postupu proti Spojeným státům. „Nečinnost Ligy arabských států považuji za velkou chybu,“ dodal Cavusoglu. Odpověď Ligy arabských států na sebe nenechala dlouho čekat a její mluvčí Mahmoud Afifi vyjádřil nad slovy tureckého ministra „politování“. „Takové prohlášení rozhodně neslouží k normalizaci vztahů mezi Ligou arabských států a Tureckem.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová včera na ČT svlékla Jaromíra Soukupa a užila si to

7:34 Nora Fridrichová včera na ČT svlékla Jaromíra Soukupa a užila si to

Rivalita mezi TV Barrandov, reprezentovanou její tváří a majitelem Jaromírem Soukupem, a Českou tele…