Americký velitel NATO: Nemyslím, že Putin provede invazi na Ukrajinu. Má i jiné možnosti

6. 5. 2014 6:45

Vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove si už nemyslí, že by ruská armáda chystala vpád na východ Ukrajiny. Předpokládá, že Moskva by spíše mohla dosáhnout svých cílů prostřednictvím nekonvenčních sil, snažících se vyvolat nepokoje. Americký generál při návštěvě Ottawy podle agentury Reuters označil za zcela falešné ruské tvrzení, že na východě Ukrajiny působí pouze ukrajinští povstalci. Podle generála je jasné, že tu operují i příslušníci ruských speciálních sil, podobně jako na Krymu před připojením k Rusku.

Americký velitel NATO: Nemyslím, že Putin provede invazi na Ukrajinu. Má i jiné možnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny
reklama

„Vzpomeňte si, jak ruský prezident Vladimir Putin popíral jejich přítomnost na Krymu a teď ji přiznává. Stejné to bude časem s Ukrajinou," poznamenal. „Přesně to, co jsme viděli na Krymu, se zrcadlí i na východní Ukrajině," dodal.

Rusko shromáždilo desítky tisíc vojáků u hranic s Ukrajinou, čímž vyvolalo obavy, že by Moskva mohla vyslat pozemní síly na ochranu etnických Rusů.

Breedlove uvedl, že ještě před týdnem pokládal za nejpravděpodobnější vojenskou reakci Ruska vyslání vojáků na jižní Ukrajinu a zajištění pozemního spojení s Krymským poloostrovem před případným ovládnutím Oděsy a dalším postupem na západ k Moldavsku a Podněstří.

„Řekl bych, že dnes to nepokládám za nejpravděpodobnější chování. Myslím, že Putin může být schopen naplnit své cíle na východní Ukrajině, aniž by vyslal své jednotky přes hranice. Teď si myslím, že Putin nejspíše bude dál dělat to, co dělá: diskreditovat (ukrajinskou) vládu, vytvářet nepokoje, režírovat separatistické hnutí," řekl.

Z hlediska NATO může jít podle velitele o ožehavou situaci: Protože Rusové nepodniknou invazi, hodně lidí se bude chtít chovat, jakoby se nic nestalo, nehledě na anexi Krymu.

Sestřeleny byly nejméně tři helikoptéry

Breedlove před setkání s veřejností jednal o Ukrajině a Rusku s kanadským premiérem Stephenem Harperem.

Generál poznamenal, že nemůže jít tak daleko, aby řekl, zda ruské speciální jednotky odpálily střely na ukrajinské vrtulníky. Několik protiletadlových střel bylo ukradeno i z ukrajinských zbrojnic, a tak nemůže spěchat se závěrem, že se Rusové přímo zapojili do bojů. Nicméně to ani nemůže vyloučit.

Nejméně tři helikoptéry byly sestřeleny v bojích se separatisty na východě Ukrajiny minulý týden. Vzbouřenci u Slavjansku dnes sestřelili čtvrtý vrtulník, avšak palbou z velkorážného kulometu.

Každopádně Rusko na Ukrajině podle velitele sil NATO předvádí, že se nechová jako partner, a to by mělo více členských zemí aliance přimět ke zvýšení výdajů na obrany na dohodnutou úroveň dvou procent hrubého domácího produktu.

Česko nehledě na tento závazek vydává na obranu jen asi jedno procento HDP.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…