Amerika má problém: Hrozí zpustošení vlnou tsunami

07.05.2018 14:24

Kilauea, sopka na Havajských ostrovech označovaná jako nejaktivnější sopka světa, o sobě znovu dává vědět. Od roku 1983 sice nepřetržitě chrlí lávu, nyní ale hrozí, že způsobí mnohem vážnější problémy. Podle dosavadních informací není vyloučeno, že svět zasáhne další obří vlna tsunami.

Amerika má problém: Hrozí zpustošení vlnou tsunami
Foto: pixabay.com
Popisek: seismická aktivita - ilustrační foto
reklama

Ostrovem Havaj otřásla v sobotu série zemětřesení, z nichž největší, o síle 6,9 stupňů Richterovy škály, je tím největším, které Havaj zasáhlo za posledních 43 let. V roce 1975 při podobném zemětřesení zahynuli dva lidé a osmadvacet jich bylo zraněno. V devadesátých letech nepřetržitá erupce ze sopky zničila stovky domů. Jen pro srovnání, loni v mexické Pueble zahynulo na 370 lidí, když zemí otřáslo zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy škály, tedy jen o trochu silnější. Současná erupce vychrlila proud lávy směrem k obydlené oblasti ostrova, odkud muselo být vzápětí evakuováno přes 1 700 lidí. 

Mluvčí Havajské sopečné observatoře Janet Babbová k tomu pro britský deník The Independent řekla: „Magma, proudící dolů brázdami, vyvíjí tlak na jižní stranu sopky. Výsledkem je série zemětřesení.“ Guvernér Havaje David Ige aktivoval havajskou Národní gardu, aby v případě potřeby poskytovala asistenci obyvatelům postiženého ostrova. Je očekáváno, že sopečná aktivita bude pokračovat, a není vyloučeno, že se bude nadále stupňovat. Obě velké havajské univerzity zavřely své kampusy, aby se studenti a zaměstnanci mohli lépe připravit. Jeden z obyvatel ostrova, Ikaika Marzo, řekl tamní televizi Hawaii News Now, že viděl „fontány“ lávy tryskající až do výše 40 metrů.

Televize Hawaii News Now dále s odvoláním na havajské vědce uvádí, že již poslední erupce o síle 6,9 stupně Richterovy škály zavinila malou lokální tsunami, která zapříčinila výkyv mořské hladiny o asi třicet centimetrů. Americký národní systém pro monitorování hrozby tsunami registroval od prvního května celkem jedenáct hrozeb pocházejících od sopky Kilauea, tři z nich přišly včera. Samotná zemětřešení nejspíše tsunami nezpůsobí. Pokud by ale erupce zapřičinily odtržení větší části sopečné stěny, mohla by padající masa vytvořit vlnu tsunami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

14:11 Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

V první hodině Otázek Václava Moravce ve studiu České televize se sešli vicepremiér za ANO Karel Hav…