Analytik přesně a jasně k situaci vojsk Ukrajiny a povstalců. Až dočtete, budete mít jasno

29. 7. 2014 9:52

Náměstek ředitele Centra pro výzkum strategie a technologií (CAST) Konstantin Makijenko ve svém textu publikovaném na stránkách respektovaného a Putinovi nakloněného think tanku Valdai club analyzuje probíhající konflikt na jihovýchodní Ukrajině. Hodnotí úroveň ukrajinské armády i bojovou schopnost doněckých povstalců a přidává několik zajímavých poznatků.

Analytik přesně a jasně k situaci vojsk Ukrajiny a povstalců. Až dočtete, budete mít jasno
Foto: youtube.com
Popisek: Převoz zraněných po bombardování sídla vzbouřenců v ukrajinském Luhansku
reklama

„Kyjev do antiteroristických operací nasadil něco mezi 32 až 35 tisíci vojáky. Jednotky jsou tvořeny mechanizovanou, tankovou a vzdušnou brigádou a speciálními silami. Na straně Kyjeva dále bojují dobrovolníci Národní gardy a soukromé ozbrojené skupiny, které platí ukrajinští oligarchové. Proti nim stojí asi 6000 separatistů. Ukrajinská armáda má převahu v oblasti dělostřelectva, rovněž vlastní více odpalovacích raketových systémů a to určuje její strategii,“ uvádí Makijenko.

Za nejvýraznější nevýhody ukrajinské armády považuje Makijenko nedostatek zkušených stratégů, vycvičených vojáků a v neposlední řadě i velitelů s bojovými zkušenostmi. „Jejich zkušenosti a dovednosti stačí na udržení území či vztyčení zátaras, ale už nikoli na rychlé a efektivní dobytí měst a vesnic. Dá se tedy říci, že separatisté působí v organizaci operací profesionálněji. K vítězství v některých lokálních bitvách však jistě přispěla i notná dávka štěstí na jejich straně. Přesto drží hlavní bojovou iniciativu ukrajinská armáda a území ovládaná separatisty se den ode dne zmenšují,“ hodnotí Makijenko.

Poslední čtyři měsíce podle Makijenka odkryly všechny slabé i silné stránky ukrajinské armády. „Na mysli mám především schopnost rychle mobilizovat, získat potřebné zdroje a za pochodu vylepšovat organizaci jednotek a bojový plán. Ukrajinská armáda se obdivuhodně rychle přizpůsobila skutečnosti, že nemá k dispozici dostatek potřebného materiálu, techniky a může se spolehnout na pouze podprůměrnou úroven zásobování. Obklíčené armádní jednotky v oblasti Luhansku ukázaly, že je na ně spolehnutí. Na druhou stranu je třeba přiznat, že měly v porovnání s povstalci velkou materiální i lidskou převahu," říká Makijenko.

Všeobecně připisuje Makijenko ukrajinské armádě stejně charakteristiky, které byly vlastní sovětské i carské armádě v dávné minulosti. I současná ukrajinská armáda si podle něj vystačí se skromnými požadavky, je vytrvalá a stejně tak fatalistická. „Zažitý mobilizační systém z éry Sovětského svazu navíc umožňuje ukrajinské armádě navýšit počet vojáků mnohem rychleji, než tak mohou učinit povstalci. Ukrajina je sice v politické krizi, ale přesto je ve vojenské oblasti efektivnější než Doněcká lidová republika," je přesvědčen Makijenko. 

V další části své analýzy se Makijenko zabývá vzájemnými vztahy Ruska a Ukrajiny v oblasti obchodu se zbraněmi a vojenskými systémy. Uvádí, že v případě trvalého ochladnutí vztahů přijdou obě země dohromady o přibližně miliardu dolarů. „Zdá se, že Kyjev prakticky zastavil výrobu v oblasti strojírenství, která prodávala své produkty do Ruska. Rusko tak může mít do tří až pěti let problém s plněním mnoha bodů svého obranného plánu. Ukrajina navíc vyráběla pro Rusko motory pro vrtulníky, turbíny lodí a další specializovanou techniku. Je tedy jen otázkou času, kdy se budou tyto původně ukrajinské produkty vyrábět v Rusku. To je samozřejmě schopno takovou výrobu nastartovat,“ objasňuje Makijenko. 

Nahradit ukrajinské zboží však bude podle Makijenka stát Rusko nemalé prostředky a bude k tomu potřebovat dostatek času. „Podobné problémy však Rusko potkaly již před deseti lety, kdy se moci na Ukrajině chopily výrazně protiruské síly v čele s prezidentem Viktorem Juščenkem. Zdá se, že ruští politici a experti se v minulých letech měli celé problematice věnovat více. Bylo žádoucí mít připravený náhradní plán v případě, kdyby na Ukrajině opět převládly protiruské nálady, protože v takovém případě jsou ohroženy i vzájemné smlouvy v oblasti vojenské výroby,“ upozorňuje Makijenko. 

Celý článek v angličtině najdete ZDE.

Makijenko v další pasáží své analýzy připouští, že sankce ohrozí proces modernizace ruského obranného průmyslu a vůbec celého hospodářství. Na druhou stranu říká, že Rusko má ze sovětské éry zkušenosti, jak prosperovat i v podmínkách technologické blokády. „Doba se navíc změnila a světové trhy jsou mnohem otevřenější než za dob studené války. Pozornost Ruska se nyní může obrátit na asijské a tichomořské trhy. Eventuální možností je také přesunutí ruského kapitálu z Moskvy do sibiřských měst typu Tomsku či Novosibirska. Přestože některé západoevropské státy s menší závislosti na USA budou v obchodování s Ruskem pokračovat, je nabíledni začít se spoléhat v oblasti obranného průmyslu na vlastní výrobu,“ míní Makijenko.

V závěrečné části analýzy Makijenko predikuje budoucí vývoj konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny. Je přesvědčen, že povstalci nemohou zvítězit. „Ukrajinská armáda je početnější a přes značné nedostatky má k vítězství mnohem blíže. Postupem času se navíc zlepšují její dovednosti, což je přirozený proces u bojující armády v těchto typech konfliktu. Přesto je zde ještě mnoho faktorů, které mohou budoucí vývoj ovlivnit. Mezi ně patří např. i překvapivě nadstandardní vojenské schopnosti některých velitelů Doněcké lidové republiky, konkrétně třeba Igor Strelkov," vypočítává Makijenko. 

„Na druhou stranu má Ukrajina téměř neomezené možnosti navýšení počtu vojáků, kteří se antiteroristické operace účastní. Nyní to vypadá, že bude následovat třetí kolo mobilizace, která by mohla zvýšit počet vojáků až na 50 000. Armáda sice ztratila několik vycvičených pilotů, ale tyto ztráty letectva může nahradit posílením dělostřeleckých jednotek. Přesto musí armáda čelit rizikům, která mohou její předpokládané vítězství oddálit o celou řadu měsíců. Země nemá dostatek schopných loajálních  úředníků, kteří by mohli efektivně spravovat regiony na jihovýchodě země. Dále může úsilí ukrajinské armády přibrzdit fakt, že boje probíhají v obydlených oblastech, kde mohou i početně slabší armády vzdorovat silnějšímu nepříteli poměrně dlouho," připomíná Makijenko.

„Pro povstalce není klíčové celou válku přímo vyhrát, ale především z celého konfliktu neodejít jako na hlavu poražený. Se vzrůstajícím počtem civilních obětí se však zvyšuje riziko protivládních demonstrací. Aktivisté a opozice stojící mimo státní struktury se budou chtít zviditelnit a získat podíl na moci ve státě. Děje se to v takových situacích všude na světě. Doněcká lidová republika nebude v tomto ohledu výjimkou," nahlíží do budoucnosti Makijenko. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Czernin tlačí na ČT: Nepište o Lukašenkovi, že je prezident

9:19 Senátor Czernin tlačí na ČT: Nepište o Lukašenkovi, že je prezident

Senátor Tomáš Czernin (TOP 09) se rozčílil na Českou televizi. Důvodem je to, že veřejnoprávní telev…