„Kyjev do antiteroristických operací nasadil něco mezi 32 až 35 tisíci vojáky. Jednotky jsou tvořeny mechanizovanou, tankovou a vzdušnou brigádou a speciálními silami. Na straně Kyjeva dále bojují dobrovolníci Národní gardy a soukromé ozbrojené skupiny, které platí ukrajinští oligarchové. Proti nim stojí asi 6000 separatistů. Ukrajinská armáda má převahu v oblasti dělostřelectva, rovněž vlastní více odpalovacích raketových systémů a to určuje její strategii,“ uvádí Makijenko.
Za nejvýraznější nevýhody ukrajinské armády považuje Makijenko nedostatek zkušených stratégů, vycvičených vojáků a v neposlední řadě i velitelů s bojovými zkušenostmi. „Jejich zkušenosti a dovednosti stačí na udržení území či vztyčení zátaras, ale už nikoli na rychlé a efektivní dobytí měst a vesnic. Dá se tedy říci, že separatisté působí v organizaci operací profesionálněji. K vítězství v některých lokálních bitvách však jistě přispěla i notná dávka štěstí na jejich straně. Přesto drží hlavní bojovou iniciativu ukrajinská armáda a území ovládaná separatisty se den ode dne zmenšují,“ hodnotí Makijenko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro