Andrej Babiš napsal otevřený dopis ministrovi průmyslu Jiřímu Havlíčkovi

13.10.2017 16:10 | Zprávy

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že majetková struktura společnosti European Metals Holdings, která teoreticky může těžit lithium v Česku, vede ke Zdeňku Bakalovi. Rozhodl se proto ministrovi průmyslu Jiřímu Havlíčkovi napsat dopis s několika otázkami a žádá, aby mu na tyto otázky ministr urychleně odpověděl. My vám otevřený dopis přinášíme.

Andrej Babiš napsal otevřený dopis ministrovi průmyslu Jiřímu Havlíčkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Vážený pane ministře,
 
dovolte mi obrátit se na Vás ohledně Memoranda o porozumění mezi MPO ČR a australskou společností EMH, které jste podepsal dne 02.10.2017.
 
Podpis takového Memoranda považuji za zcela skandální krok, o to víc, že jste tak učinil bez souhlasu vlády České republiky, bez projednání v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a bez otevřené veřejné diskuse. A to vše pouhé dva týdny před volbami. Tímto Memorandem jste uvalil na Českou republiku a jeho daňové poplatníky případné mnohamiliardové závazky, které mohou hrozit v arbitráži.
 
Co je však nejskandálnější, je fakt, že majetková struktura společnosti EMH, se kterou jste Memorandum podepsal, vede opět ke Zdeňku Bakalovi. K člověku, který s podporou současného premiéra za ČSSD a jeho kmotra právníka Pokorného bezskrupulózně vytuneloval společnost OKD, 43 tisíc občanů připravil o jejich byty a daňové poplatníky o desítky miliard korun a zničil celý Moravskoslezský region.
 
Tímto Memorandem jste vložil do rukou jednoho z největších korupčníků naší země české bohatství, o které jste tím nás všechny připravil. Věřte mi, že udělám vše pro to, aby byl tento skandální dokument zneplatněn.
 
Zároveň Vám posílám 16 otázek a žádám Vás o jejich zodpovězení, a to do pondělí 16.10.2017, před uskutečněním mimořádné schůze PSP k tomuto tématu, které jsme spolu s poslaneckým klubem KSČM a SPD podpořili.
 
Zde je 16 otázek, o jejichž zodpovězení Vás, pane ministře, žádám.
 
1. Proč jste Memorandum o lithiu podepsal dva týdny před volbami potichu a bez svolení vlády? Bez diskuse v Poslanecké sněmovně? Bez otevřené debaty s odborníky a veřejností?
2. Proč jste Memorandum podepsal právě s australskou firmou European Metals Holdings?
3. Proč jste Memorandum podepsal jen s firmou EMH, když na průzkum lithia mají v naší zemi licence ještě další 4 firmy?
4. Proč jste dovolil, aby se Memorandum odkazovalo na smlouvy mezi Českou republikou a Austrálií, které zavazují k ochraně investic? Uvědomujete si, že právě tato formulace může v arbitráži naši zemi připravit o miliardy korun podobně jako u Diag Human?
5. Proč jste průzkumem lithia nepověřil státní podnik Diamo, které takové práce dělá? Proč jste bez vědomí všech svěřil českou surovinu do rukou soukromé firmy?
6. Jak prokážete podezření, které na vás padá, že takto závažnou věc jste neudělal proto, abyste z ní získal výkupné pro svou stranu ČSSD ještě těsně před volbami?
7. Víte, že největším spoluvlastníkem EMH je Cadance minerals, viděl jste před podepsáním jejich vlastnickou strukturu?
8. Víte, že firma Cadence minerals je vlastníkem Bakanora minerals, kde dalším investorem je MNG investments managment limited?
9. A víte, že MNG investments managment limited je firma, které Bakala odevzdal vytunelované OKD?
10. Je náhoda, že akcionářem Bakanora je skupina Black rock?
11. Zjistil jste si před podpisem memoranda, že jde o tutéž skupinu, která má zajištěné dluhopisy v OKD 320 mil. korun a nezajištěné dluhopisy ve výši 452 mil. korun?
12. Nevěřím, že jste tato fakta nevěděl, protože to byste musel být úplný amatér. Proč jste tato fakta zamlčel při podpisu Memoranda a nepřiznáváte se k nim ani dnes?
13. Proč jste veřejnost neinformoval, že šéfem dceřiné firmy EMH – společnosti Geomet, která má průzkum provádět, je Richard Pavlík – bývalý manažer firmy OKD, kterou vaše strana pomohla vytunelovat a stát tak připravila o stovky miliard?
14. Víte o tom, že pan Pavlík odešel z OKD teprve letos? A najednou je v čele firmy, se kterou podepisujete závazné Memorandum? Jak nám to vysvětlíte?
15. Jak prokážete podezření, že se pořád jedná o tu samou partu, se kterou ČSSD spolupracuje už léta, tedy o partu kolem zloděje Bakaly a spol.?
16. Co uděláte pro to, abyste toto skandální a pro Českou republiku naprosto nevýhodné Memorandum zrušil a vyhnuli jsme se tak budoucímu placení miliard z našeho rozpočtu?
 
Andrej Babiš
 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

21:13 Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se brání spekulacím, že si v rámci novely zákona o vysokých škol…