Andrej Babiš se před kamerou velmi rozčílil na šéfa NKÚ: Dělá politiku. Měl by zapomenout, že přišel z ČSSD

1. 4. 2019 16:31

Nejvyšší kontrolní úřad tvrdí, že současná vláda Andreje Babiše (ANO) nedokáže adekvátně reagovat na výzvy, které před ni staví moderní doba. Předseda vlády kritiku odmítl a vyzval předsedu úřadu Miloslava Kalu, aby nedělal politiku a raději počítal čísla. Zato pravicová opozice dala úřadu jednoznačně za pravdu. Babiš prý krutě zaspal.

Andrej Babiš se před kamerou velmi rozčílil na šéfa NKÚ: Dělá politiku. Měl by zapomenout, že přišel z ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Premiér Andrej Babiš se ocitl pod palbou. Nejvyšší kontrolní úřad dospěl k závěru, že vláda není schopna adekvátně reagovat na výzvy, které před ni staví moderní doba.

„Potřebné reformy se podle NKÚ v řadě oblastí stále oddalují. Například na splnění daňových povinností u nás firmy potřebují o 40 % více času, než je průměr zemí EU a Evropského sdružení volného obchodu, a to 230 hodin. Některá opatření zavedená státem v rámci boje proti daňovým únikům administrativní zátěž naopak zvýšila. Přestože například kontrolní hlášení je elektronické, narostla doba pro administraci povinností plátců DPH o 14 hodin. Dlouhodobě se nedaří změnit situaci v rozvoji infrastruktury, ať už jde o výstavbu silnic nebo dopravu na železnici. To má přitom negativní dopad i na konkurenceschopnost země. Podle zprávy Světového ekonomického fóra z roku 2018 je ČR v kvalitě silnic na 68. pozici ze 140 zemí. V rámci EU obsadila ČR dokonce až 23. místo. Zatímco v některých sousedních zemích trvá příprava výstavby infrastrukturních staveb 5 let, v ČR je to i 13 a více,“ stojí v tiskové zprávě kterou úřad vydal.

„Stát by měl také lépe plnit svou roli, pokud jde o bytovou politiku, a definovat sociální bydlení. Do podpory bydlení jako jedné z nejzákladnějších potřeb občanů stát investoval od roku 1997 do roku 2017 celkem 232 miliard korun. Přes takové množství prostředků však NKÚ zjistil, že v některých oblastech se situace zhoršovala. Roste například počet sociálně vyloučených lokalit i počet obyvatel v nich. V ČR navíc stále neexistuje zákon o sociálním bydlení a jeho přijetí se neustále odkládá. Podle NKÚ přitom hrozí, že dostupnost bydlení pro různě ohrožené skupiny obyvatel se bude nadále zhoršovat,“ doporučil úřad Babišově vládě.

Předseda vlády tato slova odmítl. Jeho kabinet prý pracuje, a ředitele úřadu pana Miloslava Kalu vyzval, aby zapomněl, že býval politikem za ČSSD a raději by si měl počítat čísla.

„Pan Kala už by měl přestat dělat politiku. Měl by už zapomenout, že přišel z ČSSD. Já nevím, proč to dělá. Nemá pravdu. My s jeho závěry zásadně nesouhlasíme, nemá patent na rozum, tak něch laskavě kontroluje ty čísla a něch nehodnotí vládu. Jemu to nepřísluší,“ vyjádřil se Babiš slovy sobě vlastními před kamerami České televize.

Pravicová opozice naproti tomu kvituje, že nezávislý úřad jasně popsal, kde všude Andrej Babiš a jeho lidé selhávají. „Zde výmluvy pana premiéra Babiše na minulé vlády opravdu neobstojí. Kdyby pan Babiš vedl uplynulé roky Agrofert tak, jak špatně vede zemi, dávno by už zkrachoval,“ napsal předseda ODS Petr Fiala Novinkám s odkazem na Babišovu firmu ve svěřenském fondu.

Předseda ODS je toho názoru, že dálnice se nestavějí, v digitalizaci stát zaostává, ale Babiš dál rozdává sliby plnými hrstmi.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil to vidí podobně. Za šest let, kdy je Babiš součástí vlády, neprovedl prý žádnou zásadní reformu, což je podle opředsedy TOP 09 velká chyba.

Stejný názor vyjádřili i nově zvolený šéf lidovců Marek Výborný a předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. „My starostové se s tím potýkáme dnes a denně. Když se srovnáme například s Estonskem, tak jsme krutě zaspali,“ podotkl Gazdík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…