Andrej Babiš to řekl jasně: Žádný czexit. Musíme zůstat v EU a hrát tam důležitou roli

01.07.2017 7:19

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se domnívá, že pro Českou republiku je nezbytné, i přes veškeré problémy, aby setrvala i nadále v Evropské uni. Referendum ohledně vystoupení Česka z EU by tak podle svých slov odmítl. Píší to Lidové noviny.

Andrej Babiš to řekl jasně: Žádný czexit. Musíme zůstat v EU a hrát tam důležitou roli
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš

Jak Babiš uvádí, lidmi v současné době cloumá naštvání na Brusel. Emoce by tak mohly způsobit, že by Češi skutečně vystoupení z Evropské unie, takzvaný czexit, odhlasovali. „My musíme usilovat o reformu Evropy, ne vystupovat,“ nechal se slyšet šéf ANO.

Zároveň, co se týče Evropské unie, tak dodal, že jsou potřeba čtyři základní svobody – volný pohyb kapitálu, lidí, služeb a zboží. „Pak se můžeme bavit, jaké jsou kde překážky, jak si kdo plní závazky a jestli dostane penále, pokud neplní. Na brexitu se ukázalo, že Evropa má problém,“ zmínil Babiš. Evropská unie je podle něj skvělý projekt. „Máme mír, to je pecka,“ uvedl.

Vyjádřil však svou kritiku proti přijetí eura. Podle něj je totiž největší přidanou hodnotou společenství národní suverenita každé země. 

„Chci, abychom v Evropě hráli důležitější roli. Ale my jsme tam od začátku přišli jako úplní hlupáci. Poslali jsme tam Miloše Kužvarta, který neuměl anglicky, pak tam byl bohužel jen chvíli Pavel Telička, a pak Vladimír Špidla, kterého radši nechci komentovat. My máme v Evropě bojovat za naše zájmy a předkládat návrhy. Kdybych byl premiér, řeknu: Zavřete už konečně tu prokletou vnější evropskou hranici. Řešte Sýrii a Libyi. Okamžitě jednejme s Trumpem a Putinem. To je pro Evropu urgentní. Uprchlíci nejdou ani do Turecka, ani do Ameriky. Jdou k nám. Zastavila se cesta z Blízkého východu, tak teď jdou z Afriky. A nevypadají na to, že prchají před válkou,“ uzavřel Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…