Ani před sametovou revolucí jsem o Zemanovi nesmýšlel pozitivně. Ivan Pilip odhaluje třicet let staré události

06.03.2019 21:50 | Zprávy

Bývalý ministr financí Ivan Pilip po nějakém čase opět veřejně promluvil. Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA považuje za velké neštěstí. Nechápavě kroutí hlavou nad názorovými posuny exprezidenta Václava Klause a maďarského premiéra Viktora Orbána. Kromě toho dal jasně najevo, že o Miloši Zemanovi smýšlel kriticky už před 17. listopadem 1989. Pár slov přidal i na adresu Václava Havla.

Ani před sametovou revolucí jsem o Zemanovi nesmýšlel pozitivně. Ivan Pilip odhaluje třicet let staré události
Foto: pl
Popisek: Česká vlajka na Kampě

Někdejší ministr financí Ivan Pilip býval v 90. letech minulého století korunním princem ODS. V roce 1997 se však nehodlal smířit s neprůhledným financováním strany, vyzval tehdejšího šéfa partaje Václava Klause k rezignaci z postu předsedy a odstartoval dění, které Klaus dodnes označuje za tzv. sarajevský atentát. Pilip ODS opustil, založil Unii svobody a později se z politiky úplně stáhl.

Jako pamětník v rozhovoru pro server Demokratický střed Pilip prozradil, že o dnešním prezidentovi Miloši Zemanovi nesmýšlel nijak zvlášť pozitivně již před sametovou revolucí. Proč?

„S Milošem Zemanem jsem se sešel poprvé 13. listopadu 1989 jako zástupce menší skupiny mladých absolventů vysokých škol, kteří se snažili o odpor proti režimu. Schůzka s ním – tehdy populární osobou díky článku v Technickém magazínu – byla pro mě naprostým zklamáním. Samolibé povídání s cigaretou v ruce a pohledem upřeným kamsi stranou do stropu, naprostý nezájem o to, s čím přichází druhá strana, zbytnělé ego. Celý jeho politický život byl potom stejný. Nikdy mu nešlo o stát a vlastně ani o politickou stranu. Vždycky šlo o Miloše Zemana. Kdybych byl sociální demokrat, možná bych mu připsal zásluhu o prosazení této strany na politické scéně – v tomto ohledu rozumím lidem, kteří s ním v té době spolupracovali. Jak už to ale v jeho případě bývá, má zásluhu také na její devastaci z posledních let. A o jeho hraní na nejnižší pudy veřejnosti ve funkci prezidenta je snad zbytečné se zmiňovat,“ nešetřil tvrdými slovy Pilip.

Zato dnešní maďarský premiér Viktor Orbán a exprezident Václav Klaus ho prý zklamali. Nad názorovým posunem, jaký oba pánové prodělali, někdejší korunní princ ODS jen kroutí hlavou.

„Václav Klaus byl vždy do jisté míry germanofobní a přispěl k tomu i jeho napjatý vztah s tehdejším německým kancléřem Helmutem Kohlem. Klaus si ho vysloužil za svou kritiku modelu sociálně-tržního hospodářství a svůj nastupující euroskepticismus. Tyto tendence se u něj dále prohlubovaly. Myslím, že je navíc skutečným českým šovinistou kramářovského typu a tyto sklony zcela převážily nad jeho někdejší podporou svobodného obchodu a volného trhu,“ poznamenal exministr financí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…