Na podzim se chystají krajské a senátní volby, koronavirus je však může zkomplikovat a těm, kdo budou v karanténě, by bylo upřeno volební právo. Dle ministra Jana Hamáčka do podzimních krajských a senátních voleb nelze prosadit změny, které by umožnily hlasovat lidem v karanténě a současně zamezily rizikům přenosu covidu-19. „Nelze za nimi ani poslat urnu, protože by hrozilo nakažení volební komise. To není nic, co by si vymyslelo ministerstvo vnitra, je to tady dlouhodobě, je to realita,“ prohlásil. Kritika za to, že někteří lidé hypoteticky nebudou moci hlasovat, se pak snesla na jeho hlavu.
„Kolegové z opozice objevili Ameriku. Chtěl bych je upozornit, že volební zákon z roku 1995 (247/1995 Sb.) hovoří jasně. Paragraf 2: Překážkami ve výkonu volebního práva jsou
a) zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu. To samé v zákoně 130/2000 Sb,“ upozornil ministr vnitra.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas