Armáda bez otevřené soutěže koupila bible, mají maskáčový obal

15.01.2014 9:46

Armáda bez otevřené soutěže nakoupila od České biblické společnosti za 1,8 milionu korun 4000 výtisků bible. Bible se dá běžně sehnat už za 300 korun, vojáci ale kvůli speciálním úpravám zaplatili za každou publikaci o 150 korun víc, uvedly dnes Lidové noviny.

Armáda bez otevřené soutěže koupila bible, mají maskáčový obal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Biblí svatá
reklama

Zakázku podle nich prodražily různé požadavky na provedení, armáda chtěla obal z hrubého plátna v maskáčovém provedení v pískovém odstínu a s obrázkem české vlajky, kapesní formát a suchý zip, aby se kniha neotvírala. "Staré bible již došly," řekla deníku k nákupu mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Dalších pět let se prý už zase nebudou kupovat. Dříve si podle LN vojáci vystačili se základní variantou bible. V roce 2008 ministerstvo pořídilo u stejného výrobce šest tisíc biblí.

Zakázka bez výběrového řízení

Resort publikace zakoupil přímo od České biblické společnosti bez klasické soutěže. "Přestože byl osloven jeden subjekt, porovnávali jsme nabídkové ceny biblí v podobném designu a provedení," obhajuje v LN podmínky zakázky Růžičková. Ředitel biblické společnosti Pavel Novák připustil, že jeden výtisk lze v běžnějším provedení pořídit i laciněji. Cenu jiných typů vazeb podle něj snižuje i to, že se jich na rozdíl od čtyřtisícové zakázky pro vojsko vyrobí desítky tisíc.

"Zaznamenáníhodný" je podle listu i další moment. "Ministerstvo obrany stanovilo předpokládanou hodnotu zakázky na 1,8 milionu korun, nabídka České biblické společnosti byla i s daní jen o 1400 Kč nižší. Jak je to možné?" ptají se LN. Podle Růžičkové vojáci předpokládanou hodnotu zakázky stanovili na základě předchozích zkušeností s nákupem biblí v roce 2008.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

12:47 Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

„Přístup demobloku k dovolbě Rady ČT je skandální,“ říká publicista Pavel Černocký ohledně stále odd…