Armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných letadel L-159

29.11.2013 11:28

Armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných bitevníků L-159, oznámil dnes novinářům ministr obrany Vlastimil Picek. Ministerstvo obrany o to usilovalo řadu let. Americká firma Draken International má zájem o 24 provozuschopných strojů a o čtyři pro náhradní díly. Cena kontraktu se bude pohybovat od 434 do 516 milionů korun. Záležet bude na vybavení jednotlivých strojů. Vojenské letectvo má celkem 72 bitevníků, za které zaplatilo 51 miliard korun. Piloti ale potřebují jen zhruba třetinu z nich. Celkem 36 strojů je zakonzervováno.

Armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných letadel L-159
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Vlastimil Picek zůstal z vlády minulé

Picek věří, že se obchod podaří dovést do zdárného konce, řekl novinářům na dnešní tiskové konferenci. Smlouva se bude skládat ze dvou částí. Firma Draken International má nejprve odebrat prvních 12 letuschopných bitevníků a dva na náhradní díly. Pokud bude s jejich technickým stavem spokojena, využije opci na další stejně velký "balík" podzvukových letadel.

Základní cena každého z nabízených letadel je 15,5 milionu korun. Cena stroje se může navýšit o 1,4 milionu v případě, že bude mít funkční radar. Pokud kromě radaru bude v provozu i radiolokační výstražný přijímač, může se cena vyšplhat o 3,4 milionu. Opce je ve smlouvě proto, že jsou bitevníky zakonzervovány ve speciálních obalech, a americká společnost si tak nemůže před koupí první várky zkontrolovat jejich technický stav.

Ministerstvo obrany návrh na schválení kontraktu předloží vládě v demisi nejpozději ve druhém prosincovém týdnu, uvedl Picek. Pokud s ním kabinet bude souhlasit, bude smlouva podepsána v lednu a v březnu by se mohla uskutečnit první dodávka nepotřebných letadel do USA.

Společnost Draken International působí na území Spojených států. Dodává letadla pro simulace vzdušných bojů. Jejích služeb využívá americké vojenské letectvo.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Kalousek: Já v práci nepiju

9:47 VIDEO Kalousek: Já v práci nepiju

„Já v práci nepiju a TOP 09 není mrtvá.“ Tato rezolutní slova zazněla v duelu Miroslava Kalouska s V…