Armáda opouští Debalceve, Porošenko promluví k národu

18.02.2015 11:22

Ukrajinské jednotky dnes ráno dostaly rozkaz vyklidit obklíčené Debalceve, oznámila kyjevská televize. Vojáci se stahují po silnici do 50 kilometrů vzdáleného města Artemivska. O situaci dnes k národu promluví prezident Petro Porošenko. Informuje o tom ČTK.

Armáda opouští Debalceve, Porošenko promluví k národu
Foto: wikipedia
Popisek: Ukrajinská vlajka
reklama

Odchod ukrajinských vojáků probíhá v bojových podmínkách, silnici z Debalceve do Artemivska povstalci ostřelují z okolních výšin, uvedla agentura Unian. Reportér agentury AP viděl na silnici z Debalceve desítky ustupujících ukrajinských vojáků, zjevně rozhořčených, že do obleženého města nedorazily posily. Vyčerpaní bojovníci cestovali na nákladních automobilech, jiní, zranění a pokrytí prachem, odcházeli z obklíčení pěšky.

I ukrajinští novináři informují o stovkách vojáků, kterým se podařilo proniknout z obklíčení a kteří pod záštitou Červeného kříže míří do bezpečí. "Za sebou podle rozkazů zničili všechno, co zničit měli," napsala agentura Unian. Ve městě ale zůstává mnoho mrtvých a raněných, co se s nimi stane, nikdo neví.

"Kozáci chtějí ukrajinské zajatce vraždit po jednom, dokud nebudou na kolenou prosit za odpuštění," napsala agentura. Podle povstaleckých zdrojů se v Debalceve ukrajinští vojáci i se svou výzbrojí vzdávají po stovkách.

Jako prostředník při dojednání klidu zbraní v Debalceve se dnes nabídl běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který byl minulý týden hostitelem summitu Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska v Minsku. "Jsme připraveni zajistit vyvedení všech ukrajinských vojáků a zaručit se, že už nikdy nebudou bojovat," řekl Lukašenko novinářům. Bělorusko je podle něj také připraveno převzít do úschovy zbraně, které ukrajinská armáda v obleženém městě nechá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bra, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …