Dnešní vydání deníku Právo upozorňuje, že na zablokování záměru Evropské komise přidělovat jednotlivým zemím určitý počet uprchlíků je nesouhlasících zemí příliš málo.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jmenoval mezi odpůrci pobaltské státy, země visegrádské čtyřky, Portugalsko a Španělsko. V těchto zemích, které představují ani ne třetinu zemí EU, žije asi 120 milionů lidí, tedy necelá čtvrtina obyvatel EU.
Na blokaci povinných kvót nemají jejich odpůrci dost sil
„K blokaci je nutno získat přes 45 % členů Unie anebo země, v nichž žije více než 35 % obyvatel EU,“ upozorňuje list.
Podle něj se při summitech obvykle nerozhoduje většinou, ale na základě konsenzu. „Postoje nesouhlasících států bývají uváděny v poznámkách a bere se na ně ohled,“ píše list s tím, že je ale otázkou, zda lze tento postup použít u větší skupiny států, jaká se rýsuje nyní.
Slovensko asi Evropské komisi vrátí úder. Referendem
Slovenská agentura TASR upozornila, že země visegrádské čtyřky mohou na jednání Evropské rady zablokovat povinné kvóty pro přijímání imigrantů. Pokud se to podaří a Evropská komise přesto povinné kvóty prosadí, slovenská vláda bude zvažovat k tomuto tématu vypsání referenda. Včera to ve slovenském parlamentu řekl tamní premiér Robert Fico. „Pokud dojde k situaci, že se nám podaří vyřadit z textu návrhu závěrů Evropské rady texty o povinných kvótách a přesto komise přijme právní předpis, který povinné kvóty zavede, je naší povinností přemýšlet, jak se k takovému rozhodnutí Evropské komise postavíme. Samozřejmě s ním souhlasit nebudeme,“ řekl Fico.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam