Ať Rychetský promluví! Rakušan vrací Babišovi ránu

03.02.2021 19:20

Předseda STAN Vít Rakušan odmítl tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO), že by hnutí nabídlo předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému prezidentskou kandidaturu výměnou za příznivý verdikt ohledně ústavní žaloby na volební systém. „Je to pokus premiéra o dehonestaci Ústavního soudu,“ uvedl Rakušan. Předseda vlády, který dnes kritizoval rozhodnutí Ústavního soudu za zrušení části volebního zákona, Rychetského vyzval, aby se vyjádřil, zda za hnutí bude kandidovat.

Ať Rychetský promluví! Rakušan vrací Babišovi ránu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 10469 lidí
Ústavní soud rozhodl o zrušení části volebního zákona. V podstatě smazal způsob přepočítávání hlasů, přicemž nechal republiku rozdělenou do čtrnácti krajů odpovídajících hejtmanstvím. Rovněž soudci zrušili sčítací kvorum pro koalice.

„Opakovaně mluví o tom, že některé strany by ve Sněmovně neměly být, snaží se ze své pozice ovlivňovat aktivně výsledky voleb,“ komentoval kriticky premiér rozhodnutí Ústavního soudu na tiskové koferenci. „Pan Rychetský by se měl vyjádřit, zda udělal s hnutím STAN politickou dohodu o kandidatuře na prezidenta v roce 2023,“ vyzval poté předsedu Ústavního soudu.

Předseda STAN Vít Rakušan vyvrátil, že by hnutí nabídlo předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému kandidaturu na prezidenta.

„Tvrzení, že by STAN nabídl prezidentskou kandidaturu panu Rychetskému, odmítám. To pouze ukazuje, jaký je mentální svět pana premiéra: kšeftování s výhodami, princip něco za něco, uplácení nabídkami. Takové vidění světa je STAN naprosto cizí,“ uvedl Rakušan ve svém vyjádření pro média.

Babišův výrok označil za skandální. „Dehonestuje a zpochybňuje rozhodnutí nezávislé instituce Ústavního soudu jako celku, což je ve fungujících demokratických společnostech nemyslitelné. Premiér se zjevně obává nadcházejících voleb za více férových podmínek,“ dodal předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Podle premiéra se tím Ústavní soud snaží ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. Rychetský podle něj není nestranným ústavním soudcem.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…