Ať se za ničení přírody chodí před válečný soud. Petříček ani Brabec se nápadu nebrání

11.08.2019 7:27

V reakci na dopady z odehrávajících se ozbrojených konfliktů na životy nejrůznějších zvířat, jejichž existence je proto ohrožena, volá skupina zahraničních vědců po tom, aby se z ničení přírody stal válečný zločin. Český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) by takový návrh podpořil, stejně tak i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) či někteří zástupci opozice, informoval server Lidovky.cz.

Ať se za ničení přírody chodí před válečný soud. Petříček ani Brabec se nápadu nebrání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec

Vědci z okruhu univerzit v portugalském Portu a španělské Granadě sepsali petici, v níž volají po přijetí páté Ženevské konvence. Ta by umožnila postihovat ničení přírodního bohatství za válek u mezinárodních trestních tribunálů. Výzvu opírají o svůj výzkum, který ukázal, že například v africkém Sahelu je kvůli ozbrojeným konfliktům kriticky ohroženo dvanáct druhů zvířat.

Česko by si přijetím páté Ženevské konvence nejspíše nemělo problém. „Osobně bych to podpořil,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Za zajímavé téma hodné diskuse to označuje i šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). „Hodlám v nejbližší době toto téma otevřít na úrovni resortu,“ sdělil. „Je to důležité,“ sdělil místopředseda KSČM Stanislav Grospič k podpoře ochrany životního prostředí a obraně proti změnám klimatu z pohledu obsahu páté Ženevské konvence.

Ani další opoziční zástupci se nestaví k výzvě akademiků zády. S přijetím nové dohody by podle všeho souhlasila také poslankyně Dana Balcarová (Piráti). „Dlouhodobě může přinést pozitivní efekt, podobně jako se podařilo do velké míry omezit používání min a chemických zbraní ve válečných konfliktech,“ věří šéfka sněmovního výboru pro životní prostředí.

Dopady ozbrojených konfliktů podle vědců vytvářejí nepříjemný tlak na už tak ohrožená zvířata prakticky od Středního východu až po severní Afriku. Je proto potřeba, aby se celý svět zavázal k ochraně téměř vyhubené fauny typické pro pouštní oblasti. Apel na přijetí páté Ženevské konvence přichází téměř přesně 155 let po sepsání té první a sedm desetiletí po ratifikaci té zatím poslední. Čtyři zatím existující úmluvy řeší humánní zacházení se zajatci, raněnými nebo civilisty.

Původní zdroj ZDE

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

15:16 Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

Kam zmizeli žoldnéři wagnerovců? Zdá se, že kremelský vládce Vladimir Putin nadále dokáže efektivně …