Aukce 5G: Havlíček má velké plány. A nechal vyrazit ředitele

27.01.2020 13:07

Ministerstvo průmyslu a obchodu v čele s Karlem Havlíčkem (za ANO) se chystá změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Změny ale nekonzultuje s Českým telekomunikačním úřadem, což vadí jeho předsedovi Jaromíru Novákovi, který kvůli tomu podal ke konci ledna rezignaci. Vláda ho ale odvolala s okamžitou platností a do čela úřadu jmenovala stávající členku rady ČTÚ Hanu Továrkovou.

Aukce 5G: Havlíček má velké plány. A nechal vyrazit ředitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu
reklama

Novák svoji rezignaci zveřejnil dnes ráno na Twitteru, ale podle ministra Havlíčka to mělo být až ke konci ledna, takže v platnost vstupuje okamžité odvolání vládou. „Navrhli jsme, aby zůstal členem rady, ale on rezignoval i z pozice člena rady,“ dodal Havlíček podle serveru Lidovky.cz

Důvodem výměny předsedů ČTÚ jsou plánované změny ve směřování aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G, které ministerstvo s úřadem nekonzultuje, ačkoliv je ČTÚ organizátorem soutěže. „Bohužel poslední vývoj, který vyvrcholil předložením materiálu na zasedání vlády plánované na 27. ledna 2020 bez možnosti zástupců úřadu jej vidět a vypořádat naše odborné připomínky, mě nenaplňuje z výše uvedených důvodů jistotou, že výsledná podoba podmínek přinese tolik očekávanou změnu na českém telekomunikačním trhu a zároveň obstojí v soudním přezkumu,“ uvedl Novák, který byl na pozici předsedy ČTÚ od roku 2013.

Samotná aukce by měla do státní kasy přinést až šest miliard korun. Aukce má zároveň na český trh přivést dalšího operátora a zvýšit tak konkurenci. Odborníci ale upozorňují, že bez sdílené infrastruktury se nový hráč stejně neobejde, protože vystavět vlastní je extrémně nákladné. Proti tomu, aby na sdílený trh za výhodných podmínek vstoupil nový hráč, vystupují také současní operátoři, kteří sítě budovali.

Podle Havlíčka je cílem aukce právě možnost zapojení co nejvíce subjektů, což pomůže ke zvýšení konkurenčního prostředí. „Abychom věděli, že se zapojí, pokud možno, více společností, které s trhem trochu hnou, aby se zvýšila konkurence a snížily se ceny za datové služby a současně se vytvořilo prostředí pro rozvoj 5G sítí,“ uvedl Havlíček s tím, že o současnou podobu aukce není zájem.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Původně měla aukce proběhnout na jaře tohoto roku, ale úprava zadání aukce by termín posunula o několik měsíců. Změna podmínek totiž musí projít veřejnou konzultací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

7:52 Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „EU, která nám striktně předepisovala, že rum se nesmí jmenovat rum…