Auto Brejla začalo kšeftovat s ochrannými pomůckami. Rozhlas u něj nakoupil respirátory za stovky tisíc

30.05.2020 18:03

KAM JDOU VEŘEJNÉ PENÍZE Při pohledu do registru smluv nás zaujala smlouva mezi veřejnoprávním Českým rozhlasem a autorizovaným prodejcem vozu Škoda Auto Brejla. Na první pohled by se mohlo zdát, že šlo o prodej vozů. Rozhlas však od autoprodejce nakoupil zcela jinou věc, a to respirátory.

Auto Brejla začalo kšeftovat s ochrannými pomůckami. Rozhlas u něj nakoupil respirátory za stovky tisíc
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama
Předmětem smlouvy, kterou máme k dispozici, je: “… povinnost prodávajícího odevzdat kupujícímu věci, které jsou předmětem koupě, a to 2000 ks respirátorů FFP2 blíže specifikovaných v příloze této Smlouvy a umožnit kupujícímu nabýt vlastnické právo ke zboží a povinnost kupujícího zboží převzít a zaplatit prodávajícímu kupní cenu, to vše za podmínek dle této smlouvy,“ stojí v textu.
 
 
Celková cena zboží v této smlouvě činí 290.400 korun včetně DPH, jeden respirátor tedy vyšel na 145 korun. V současné době se respirátor stejné ochranné třídy dá pořídit okolo padesáti korun. Nutno podotknout, že v době nákupu, tedy začátkem dubna, byl velký nedostatek ochranných předmětů, a pokud se respirátor někde dal sehnat, jeho cena byla často přemrštěná.
 

Anketa

Vadí vám, že ministryně Schillerová možná neumí dobře anglicky?

7%
93%
hlasovalo: 11676 lidí
 
Nás spíše zajímalo, proč prodejce automobilů prodává respirátory. Na dotaz, proč Český rozhlas nakupuje ochranné pomůcky od prodejce automobilů, jsme se zeptali na obou smluvních stranách.
 
„ČRo respirátory nakoupil, aby ochránil své zaměstnance, zejména ty, kteří pracují v terénu a jsou vystaveni největšímu riziku nákazy. Jmenovaná společnost měla v té době k dispozici respirátory požadované kvality za výhodnou cenu,“ sdělil nám tiskový mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. Prodejce Auto Brejla nám svoji odpověď nezaslal.
 
ParlamentníListy.cz se soustavně věnují upozorňování na smlouvy státních, krajských a městských institucí. Pravidelně přinášíme informace o utrácení veřejných prostředků, nad kterým často zůstává rozum stát. Jelikož se souhrnně jedná o desítky textů, rozhodli jsme se od 1. června 2020 tyto materiály sjednotit, aby je měli čtenáři možnost lépe dohledat. Všechny články proto naleznete pod shodným tagem "Kam jdou veřejné peníze".
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

15:54 Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

Kdo je tu dezinformátor, ptá se řečnicky zpěvák Janek Ledecký, kterého Evropské hodnoty zařadily rov…