Až 7 286 520 korun, tolik si může vydělat údajný expert hnutí ANO. Navíc si poručil luxusní mercedes. A dostal ho. Vše z veřejného rozpočtu

10.04.2017 15:44

Andrej Babiš šetří státní kasu, kde může. Ale některé konotace mu paradoxně unikají. Jako například nadstandardní výše ročních odměn, na které si může přijít „expert“ hnutí ANO v Jihočeském kraji Petr Novák. Nic neříkající jméno má zajímavou minulost, jde o někdejšího asistenta poslankyně hnutí ANO Radky Maxové. Ta už ho však na svých oficiálních stránkách na webu Poslanecké sněmovny stihla smazat.

Až 7 286 520 korun, tolik si může vydělat údajný expert hnutí ANO. Navíc si poručil luxusní mercedes. A dostal ho. Vše z veřejného rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radka Maxová (ANO)

„Jihočeské nemocnice vnímá odborná i široká veřejnost jako symbol dobře řízených společností. Po řadu let končí jejich hospodaření ziskem, své závazky hradí ve splatnosti, každoročně významně investují z vlastních zdrojů a pravidelně zde dochází k růstu mezd. Není to ovšem jenom finanční zdraví, které je pro jihočeské nemocnice příznačné. Především zde najdete medicínu na světové úrovni, to nejmodernější přístrojové vybavení a v naprosté většině také milý a vlídný přístup zdravotníků, kteří se o Vás starají.“ Tolik k oficiální prezentaci konglomerátu, kam spadají nemocnice v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Dačicích, Jindřichově Hradci, Písku, Prachaticích, Táboře a konečně ve Strakonicích. Že vedení holdingu nelže, o tom se lze snadno přesvědčit. A že tento „kolos“ funguje dobře, na to také nejsou výraznější námitky.

Do zájmu médií se dostal především v souvislosti s hejtmanem ČSSD Zimolou. ParlamentníListy.cz byly před několika dny upozorněny na jednání zastupitelstva Jihočeského kraje, kde došlo i na téma vysokých odměn předsedy představenstva krajské společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy. Jenomže naše zdroje uvedly, že Bláha v tom rozhodně není sám. „Mimochodem – tolik kritizované nastavení odměn ředitele nemocnic pochází ještě z doby hejtmana Jana Zahradníka a stejně nastavené odměny má i nově dosazený člen vedení nemocnic za ANO, bývalý asistent paní Maxové, pan Novák,“ dodal náš zdroj.

Právě po této stopě se ParlamentníListy.cz rozhodly vydat. A uspěly. Informace o ročních odměnách Petra Nováka, které jsme spolu se všemi jeho smlouvami získali, ukazují, že možná výše jeho ročního příjmu přesahuje sedm milionů korun. Pojďme postupně.

Petr Novák, ročník 1983 (na stránkách ANO sice používá titul ing., ovšem na webu volby.cz, ale ani na smlouvách žádný titul není), o sobě tvrdí, že je dlouholetým členem hnutí ANO v jižních Čechách. „Nyní zastává funkci neuvolněného člena rady města v Táboře. Působí na ředitelských pozicích ve farmaceutickém segmentu a podniká v poradenské oblasti.“ Nic konkrétního se dohledat nedá. Snad jen web Táborska před volbami v roce 2014 upozornil, kolik místních je z kandidátky v úžasu. Mnoho členů ANO totiž z Tábora nepochází. To bylo o Novákovi na dlouhou dobu vše.

Až nyní ParlamentníListy.cz přinášejí pohled na možné zázračné zbohatnutí, které se mu díky „partnerství“ s poslankyní Maxovou nabízí. Klíčem k úspěchu je shora zmíněný nemocniční kolos.

Anketa

Má Jiří Zimola vaši důvěru?

29%
47%
hlasovalo: 4284 lidí

Z dokumentů toho příliš nevyčteme. „Člen představenstva se zejména zavazuje podílet se na přípravě a vypracování všech materiálů předkládaných valné hromadě k rozhodnutí nebo ke schválení, popř. ke schválení dozorčí radě,“ píše se v Novákově smlouvě o výkonu funkce člena představenstva. Ani v kolonce platu nebudeme moudřejší: „Členovi představenstva náleží pevná měsíční odměna ve výši – 0,25násobku průměrného měsíčního tarifu primářů IV okresních nemocnic bez roční odměny, která byla vzata na vědomí valnou hromadou společnosti (resp. jediným akcionářem při výkonu působnosti valné hromady) na jejím zasedání dne 12. 6. 2014, je-li člen představenstva v pozici člena představenstva, citované usnesení tvoří přílohu této smlouvy.“ Složité, nepřehledné, nejasné, říkáte si? My také. Proto jsme se na odměny zeptali přímo Petra Nováka. Ten podle osobního dotazníku v minulosti pracoval prý taky jako ředitel Lidlu. A to od srpna 2003 do srpna 2013…

„Ve společnosti Jihočeské nemocnice a.s. nárok na roční odměny nemám, zde pobírám pouze měsíční mzdu, která činí 500 Kč. Pokud se ptáte na jednotlivé nemocnice, tak v nemocnicích Český Krumlov, Písek, Strakonice, Prachatice, Tábor a Jindřichův Hradec mám podle smlouvy nárok na 0,25násobku průměrného měsíčního tarifu primářů IV okresních nemocnic bez roční odměny, která byla vzata na vědomí valnou hromadou společnosti (resp. jediným akcionářem při výkonu působnosti valné hromady) na jejím zasedání dne 12. 6. 2014, je-li člen představenstva v pozici člena představenstva. V Nemocnici České Budějovice mám podle smlouvy nárok na 1,3násobku průměrného měsíčního tarifu primářů IV Nemocnice České Budějovice a.s. bez roční odměny, která byla vzata na vědomí valnou hromadou společnosti (resp. jediným akcionářem při výkonu působnosti valné hromady) na jejím zasedání dne 12. 6. 2014, je-li člen představenstva v pozici člena místopředsedy představenstva. Poslední nemocnicí v holdingu je Nemocnice Dačice, kde jsem se veškerých odměn vzdal,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Novák. 

Oficiální výše odměn Petra Nováka, jak nám byly poskytnuty podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím:

Že stále nechápete, o čem se bavíme? Pojďme odhalit pravdu, skutečnou výši možných odměn Petra Nováka, jak nám je podle svobodného přístupu k informacím zaslala akciová společnost Jihočeské nemocnice.

Novák, aniž jsou jasné jeho vzdělání a předešlá nemocniční praxe, může ročně vydělat až 7 286 520 korun. Konkrétně: v Nemocnici Jindřichův Hradec má nárok na odměnu 264 000 ročně a dalších téměř 160 tisíc může schválit valná hromada společnosti. Zbylý přehled vidíte v tabulce sami. Ani to není vše.

Jak uvedl jiný náš zdroj, jedním z požadavků, které si Novák prosadil, byl nákup luxusního vozu Mercedes-Benz. Jeho fotografie máme k dispozici, tudíž víme, že šlo o více než milionovou investici. Tu místo nemocničního personálu spolykalo Novákovo ego. Buďme ovšem féroví a dodejme, že také zbylí členové vedení mají nárok na auto. Ovšem jiné kategorie, používají volvo. „Ano, dostal mercedes,“ potvrdil naší redakci Novákův kolega. „V práci ho ale teď nevidím, není tu, každopádně auto Mercedes má,“ přiblížil.

V Jihočeském kraji se navíc v pondělí rozpadla koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012. ČSSD nepřistoupila na podmínky ANO, například na změny ve vedení nemocnic. Hnutí ANO chtělo, aby své pozice opustili hejtman Jiří Zimola nebo jeho náměstci Ivana Stráská a Jaromír Slíva. Novinářům to řekla předsedkyně jihočeského ANO Radka Maxová. Radní za ČSSD věděli, že členové vedení společnosti Jihočeské nemocnice mají mimořádně vysoké příjmy, a kryli to, dodala. Koalici v Jihočeském kraji tvořilo kromě ANO a ČSSD ještě hnutí Jihočeši 2012. Maxová dodala, že se připojí k opozičním zastupitelům, kteří chtějí svolat mimořádné zastupitelstvo. Mělo by se uskutečnit do tří týdnů. Zimola zatím zůstává ve své funkci, ANO uvažuje o tom, že by na místo hejtmanky navrhlo hejtmanovu náměstkyni Lucii Kozlovou (ANO).

O dění v kraji a především o vlivech ODS na celé tamní dění jsme psali v pátek.

Redaktory tohoto materiálu můžete kontaktovat na adrese: T.Novy(zavinac)ParlamentniListy.cz a B.Richterova(zavinac)ParlamentniListy.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Závidíte schopným, kárá Fiala. A co mu řekli, je velmi zlé

18:53 Závidíte schopným, kárá Fiala. A co mu řekli, je velmi zlé

„Zbavme se závisti, přejme si a navzájem si věřme – bude se nám žít lépe,“ píše na svém twitterovém …