Až čínský prezident odjede z Prahy, nečeká ho žádná pohoda. Toto na něj chystá Barack Obama

29.03.2016 22:15

Další zastávkou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga budou Spojené státy americké, kde se má bok po boku s lídry Japonska a Jižní Korey účastnit summitu o jaderné bezpečnosti. Ten pořádá prezident Barack Obama, který plánuje se Si Ťin-pchingem řešit i současnou situaci v Jihočínském moři, která by mohla eskalovat až do otevřeného konfliktu. Informují abc NEWS.

Až čínský prezident odjede z Prahy, nečeká ho žádná pohoda. Toto na něj chystá Barack Obama
Foto: repro
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching na vojenské přehlídce

V USA se pod taktovkou prezidenta Obamy koná summit o jaderné bezpečnosti, kterého se zúčastní i prezidenti Jižní Koreje, Japonska a Číny. Jde o „poslední kolo“ Obamových snah vyvolat mezinárodní akci, která má zabránit v tom, aby se jaderné materiály dostaly do rukou teroristů.

Obama se ale plánuje nejprve sejít s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o samotě, aby spolu projednali situaci v Jihočínském moři, která je nebezpečnou třecí plochou mezi oběma mocnostmi. Zároveň se však Obama chce dohodnout i s lídry Japonska a Jižní Koreje na implementaci sankcí vůči Korejské lidově demokratické republice, které na ni OSN uvalila po jejích raketových zkouškách.

Obama tak bude naléhat na Čínu, aby jednala v souladu se sankcemi OSN, které jsou vedené vůči jejímu tradičnímu spojenci. Výměnou za to bude Si požadovat po americkém prezidentovi, aby opětovně započal vyjednávání s autoritářskou vládou Severní Koreje.

Vzhledem k tomu, že však jde o poslední rok Obamova funkčního období, není jisté, nakolik budou jeho současná vyjednávání platná. V případě, že by se prezidentem USA stal Donald Trump, podle svých slov by zavedl mnohem tvrdší obchodní politiku vůči Číně a žádal by více peněz za vojenskou ochranu Japonska a Jižní Koreje, a to i přestože Obama rozšířil americkou sféru vlivu právě do Číny, se kterou USA spolupracuje na tamním rychle se rozvíjejícím jaderném průmyslu.

Celý text zde.

I tak lze ale očekávat, že hlavním tématem diskuse obou lídrů bude Jihočínské moře, ve kterém Čína v současnosti staví umělé ostrovy, námořní základny a na něž si činí nároky několik přilehlých zemí včetně Číny. Ta je toho názoru, že USA nemají na ostrovech v Jihočínském moři co pohledávat.

„Washington by měl vědět, že čím více bude Čínu provokovat, tím defenzivnější Peking bude. Tento nežádoucí kruh může dotlačit obě strany blíže konfrontaci a donutit je k tomu, aby se připravily na nejhorší, čímž se pak může to nejhorší vyplnit,“ píší v nedávném úvodníku čínské státní noviny China Daily.

Další problémy mohou nastat ve chvíli, kdy mezinárodní tribunál v Haagu rozhodne ve prospěch filipínských nároků na sporné Spratlyovy ostrovy. Čína totiž rozhodnutí soudu bude ignorovat, jak již dříve avizovala, i přes nátlak mnoha dalších zemí, které tvrdí, že by měla soud poslechnout.

Ač Čína dříve uváděla, že jejím plánem není militarizovat Spratlyovy ostrovy, současné průzkumy ukazují, že na ně dopravuje stále více vojenského zařízení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…