Až příliš mnoho bílých mužů, pozor! Z USA přišla další nevídaná zpráva

18. 7. 2017 8:51

Šéf Strany zelených Matěj Stropnický měl loni na podzim do jisté míry pravdu, když tvrdil, že dnešní svět už nepatří bílým mužům. Minimálně na poli vzdělání a vědy „bílým mužům“ skutečně zvoní hrana.

Až příliš mnoho bílých mužů, pozor! Z USA přišla další nevídaná zpráva
Foto: Vít Hassan
Popisek: Příznivci velvyslance Andrewa Schapira se s ním loučí
reklama

Včera redakce serveru ParlamentníListy.cz přinesla informace o neuvěřitelném jednání děkana Ústavu psychiatrie, psychologie a neurovědy na prestižní univerzitě King’s College London Patricka Lemana, který po nátlaku levicových aktivistů se rozhodl o stažení portrétů a bust vědců, kteří patří mezi průkopníky ve svém oboru a někteří z nich se přímo podíleli na rozvoji zmiňovaného ústavu i celé univerzity.

„V našem ústavu nemohou být jen busty bílých vousatých mužů. Musíme být více modernější a interkulturnější,“ vysvětloval děkan kontroverzní krok vedení univerzity. Ukazuje se však, že na poli vzdělání a vědy nejde o ojedinělý případ a „bílí muži“ ve dnešním světě, na rozdíl od minulých století, rozhodně nemají na růžích ustláno. Ostatně i šéf Zelených Martin Stropnický loni na podzim prohlásil, že „svět už bílým mužům nepatří“.

Anketa

Už nějakou dobu platí zákaz kouření v restauracích. Osvědčil se?

32%
68%
hlasovalo: 4323 lidí

Zatímco z úst politiků lze brát podobná slova jen jako snahu získat si politické body u etnických menšin, když se podobné nepřátelské postoje projevují i u samotných vědců, je to na pováženou. Právě o takovém případu referuje americký server Washington Times. „Dva feministicky orientovaní vědci v oboru geografie Carrie Mottová a Daniel Cockayne v časopise Gender, Place & Culture varují své kolegy před citacemi „bílých mužů“.

Podle obou vědců by měli jejich kolegové více zvažovat, než budou citovat z výzkumů bílých mužů, protože tím „přispívají k reprodukci bílé heteromaskulinity v oboru geografie“. „Více přemýšlet o pohlaví, rase a sexualitě před uváděním citací daného autora může přinést efektivnější podporu pro feministickou a antirasistickou agendu a další obdobné ideje, které chceme následovat,“ píšou Mottová a Cockayne ve svém společném článku.

„Citovat pouze bílé muže přispívá k dalšímu upevňování jejich vlivu a naopak poškuzuje vědce a výzkumné pracovníky, kteří jsou vystaveni bílému heteromaskulinismu,“ píšou oba vědci s tím, že pod pojmem „bílý heteromaskulinismus“ rozumí formu útlaku, který usiluje o nastolení privilegovaného postavení bílých heterosexuálních mužů. „Není spravedlivě, že bílí muži jsou citovaní více než ostatní,“ doplnila Mottová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…