BIS prý varovala před prorůstáním podsvětí do soudnictví už dávno. Ministři s tím nic nedělali

08.06.2014 8:27

Přestože Bezpečnostní informační služba (BIS) nejméně v letech 2009 a 2011 upozorňovala, že na soudech v Ústí nad Labem a Brně dochází k prorůstání klientelismu a podsvětí, ministři spravedlnosti s tím nic nedělali. Informoval o tom server Lidovky.cz s tím, že exministři se hájí tím, že k tomu neměli dostatek informací a pravomocí.

BIS prý varovala před prorůstáním podsvětí do soudnictví už dávno. Ministři s tím nic nedělali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek

„Jako mnoho let předtím, tak i ten jediný rok, kdy jsem dělal ministra, tam taková informace byla. Nic jsem s tím ale nemohl dělat,“ cituje server bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podobně se vyjadřuje i exminstryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD), podle které bylo na BIS, aby celou věc prošetřila.

Blažek: Nic jsem dělat nemohl

V době, kdy Ministerstvu spravedlnosti šéfoval Pavel Blažek (ODS), zůstala podle serveru zpráva BIS o tom, že na určitých místech dochází k prorůstání podsvětí a soudnictví, téměř bez povšimnutí.

„K čemu vám je obecná zpráva, když tam nemáte konkrétní jména? Co může ministr dělat? Můžete se maximálně pobavit s krajským předsedou, ale nástrojů moc nemáte,“ řekl Blažek serveru s tím, že mohl jedině iniciovat kárné řízení, ale musel by mít důkazy.

To, jak v celé věci bývalí ministři spravedlnosti postupovali, nepřímo kritizuje prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník: „Je obtížně pochopitelné, že BIS upozorňuje na nějaké problémy, ale nikdo s tím nic nedělá. Na co tedy ta zpráva je? K čemu slouží? Jestliže se na jejím základě nedá nic dělat, tak si myslím, že je úplně zbytečné takovou zprávu vydávat,“ myslí si Lichovník.

Za Pospíšila zahájilo ministerstvo prověrku na Krajském soudu v Brně

Podle serveru může Ministerstvo spravedlnosti na základě upozornění od BIS zahájit na problémových místech prověrku. „Pokud zjistí nějaká pochybení, na základě důkazů pak může zahájit kárné řízení. Záleží ale zejména na aktivitě Ministerstva spravedlnosti, zda-li zprávu Bezpečnostní informační služby vezme v potaz a bude s ní ve věci dále spolupracovat,“ uvedl server.

Že ministerstvo přece jen něco udělat může, řekl serveru Filip Melzer, který měl coby náměstek za éry Jiřího Pospíšila na starosti justiční sekci a právě komunikaci s BIS. „Zpráva BIS je sice obecná, můžete tak jen nastavit obecná pravidla pro fungování systému. Pak ale dostáváte informace nikoli ze zprávy, ale z každodenního kontaktu s BIS, kde už mohou být konkrétní informace typu 'tam a tam je takový a takový problém'," uvedl Melzer.

Server dále podotýká, že právě za ministra Pospíšila zahájil rezort prověrku například na Krajském soudě v Brně, a to na popud informací z BIS. „Ministerstvo při následné prověrce zjistilo, že pod místopředsedou soudu Janem Kozákem dochází k netransparentnímu rozdělování insolvenčních řízení. Ač dal soud v kárném řízení ministerstvu za pravdu, potrestal Kozáka jen odebráním příplatku za místopředsednickou funkci na půl roku. Talár mu zůstal,“ dodal server.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…