BIS prý vládu varovala před nebezpečnými lidmi ve vlivných pozicích. Poslanci se chtějí ministrů zeptat, jak s tím naložili

17. 10. 2015 8:06

Vláda by neměla ignorovat informace Bezpečnostní informační služby (BIS), myslí si zřejmě poslanci ze sněmovní komise pro kontrolu činnosti (BIS). Žádají proto premiéra a jeho ministry, aby doložili, jak loni zacházeli s informacemi od této tajné služby. Podle informací Práva tak reagují na podezření, že některé resorty ignorovaly varování kontrarozvědky před bezpečnostním rizikem spojeným s konkrétními lidmi ve vysokých funkcích. Vláda ale argumentuje tím, že zákon nepřipouští, aby ji sněmovní komise kontrolovala. Informuje o tom server Novinky.cz.

BIS prý vládu varovala před nebezpečnými lidmi ve vlivných pozicích. Poslanci se chtějí ministrů zeptat, jak s tím naložili
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

„Komise žádá předsedu vlády a členy vlády o podání písemné zprávy o přijatých opatřeních souvisejících s informacemi a dokumenty, které v roce 2014 obdrželi jako příslušní adresáti od BIS,“ stojí k tomu v usnesení, jež poslanci z komise přijali na začátku října a které je k dispozici na stránkách sněmovny.

Celý text je ZDE

Předseda komise Marek Benda (ODS) se k možným konkrétním podezřením na ignorování doporučení tajné služby odmítl vyjádřit. Nicméně připustil, že za usnesením je mimo jiné i pokus o nastavení vlastních mantinelů v kontrolní činnosti.

„Je to obecnější snaha přesně vymezit pravomoci komise, a to zejména za situace, kdy se mluví o nové úpravě kontroly tajných služeb,“ uvedl Benda s tím, že obdobná žádost už ze strany poslanců zazněla směrem k vládě v minulém volebním období a řada resortů jí tehdy podle něj vyhověla.

Komise má kontrolovat BIS, a ne vládu

Sobotkova vláda ale komisi své reakce na zprávy tajné služby dokládat nehodlá. Mluvčí Úřadu vlády Martin Ayrer v této souvislosti připomněl, že sněmovní komise má za úkol kontrolovat činnost BIS, a nikoli vládu.

„Předmětná žádost překračuje rámec zákonných oprávnění příslušného orgánu, a není tak aprobována zákonem,“ konstatoval v této souvislosti mluvčí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zároveň doplnil, že k získávání informací o konkrétních krocích vlády má Poslanecká sněmovna jiné legální postupy.

Tajná služba opakovaně upozorňuje na fakt, že do klíčových pozic ve státní správě, v příspěvkových organizacích nebo ve státem ovládaných společnostech se často dostávají lidé, které tajná služba považuje z pohledu bezpečnosti za rizikové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…