BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

09.01.2025 19:56 | Zprávy

Koaliční poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty prosadili nový trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc. Když o tom média začala psát, včetně zjištění, že si tuto novinku měly prosadit tajné služby, reagovala BIS slovy o proruských médiích a trollích farmách. Zděšení ale vládne i mezi senátory, kteří nový paragraf teprve budou schvalovat. Někteří dopředu říkají, že jej nepodpoří. A takové hlasy se ozývají i z ODS, jejíž ministr Blažek se měl v načtení normy přirovnávané ke komunistickému „pendrekovému paragrafu“ aktivně angažovat.

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS
Foto: BIS
Popisek: Michal Koudelka

V ODS se ozval další rebelský hlas. Protentokrát se cílem kritiky stal přílepek k lex Ukrajina, který zasáhl do trestního zákona. A to přidáním „trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc“. „Výsledkem je atmosféra nenávisti a prostor pro sílící pocit, že proti údajným ,zrádcům‘ a ,kolaborantům‘ je dovoleno použití jakýchkoliv prostředků, a to v takové míře, jakou neměl na mysli snad ani Machiavelli,“ napsala členka ODS a senátorka Vladimíra Ludková. „Výsledek? Další kamínek ze stavby jménem demokracie je vyloupnut.“

Projednávání novely zákona zvaného lex Ukrajina dostalo v Poslanecké sněmovně nečekanou dynamiku, když se objevil pozměňovací návrh skupiny poslanců vládní koalice, prezentovaný poslancem STAN Martinem Exnerem.

Návrh zaváděl nový paragraf trestního zákoníku, kterým do kodexu proniká nový trestný čin nazvaný „neoprávněná činnost pro cizí moc“.

Na dotazy poslanců, jak novela trestního zákoníku souvisí s legislativou upravující pobyt uprchlíků na našem území, Vít Rakušan podrážděně vysvětloval, že onen zákon, přezdívaný jako „lex Ukrajina“, přece nese název „o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaných invazí vojsk Ruské federace“. Současně ale popíral, že by se nový trestný čin týkal pouze spolupráce s Ruskem.

Jen pár dní před tím Ústavní soud odsoudil samotnou praxi „přílepků“ neboli pozměňovacích návrhů poslanců, majících pochybnou souvislost s projednávaným zákonem. Proces nazývaný též jako „poslanecké kutilství“ je ale stále velmi populární.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Německu to vře. V průzkumech vedoucí AfD chtějí zakázat

21:31 V Německu to vře. V průzkumech vedoucí AfD chtějí zakázat

Stále více německých politiků napříč stranami se vyslovuje pro zákaz krajně pravicové AfD poté, co j…