Babi, všechno nám odkažte, vybízejí neziskovky. Třeba ta se jménem Havlové

13.09.2017 7:51

České neziskové organizace si nechávají snít o tom, aby dostaly dary ze závětí. A leckdy se jim ten sen splní, uvádí mimo jiné Lidové noviny. Nejúspěšnější českou neziskovou organizací je v této oblasti Výbor dobré vůle – nadace Olgy Havlové.

Babi, všechno nám odkažte, vybízejí neziskovky. Třeba ta se jménem Havlové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

Výbor získá každý rok sedm až deset darů ze závětí. Mimo jiné za dvacet let své činnosti získal nemovitosti, věcné dary či autorská práva za více než sto milionů korun. Jak se pochlubila ředitelka nadace Monika Granja, nejúspěšnější byl rok 2014, kdy nadace získala dědictví od osmi dárců v hodnotě více než šedesáti milionů korun.

Anketa

Podporujete Babišovu myšlenku, aby do Česka přišlo na práci víc Ukrajinců?

19%
81%
hlasovalo: 5861 lidí

Mluvčí koalice Za snadné dárcovství, jež sdružuje třicítku českých neziskových organizací, Tomáš Vyhnálek, pak uvádí, že celý majetek odkazují hlavně lidé, kteří nemají příbuzné. „Jinak jde spíše o menší částky, pokud něco zbude po zaopatření blízkých,“ uvedl. 

Z třiaosmdesáti organizací v Česku získala dar ze závěti v posledních deseti letech však jen pouhá čtvrtina neziskových organizací. Vyhnálek k tomu dodal, že darování ze závěti je v Česku spíše novinkou, v západních zemích je však běžné.  

Na osvětu v této oblasti se pak soustředí kampaň Závěť pomáhá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…