Babička, 82 let, špatně dýchá. Nutí jí respirátor, lékař křičel. Advokátka Hamplová odkrývá hroznou realitu seniorů bez vakcíny

20.10.2021 18:50

Nátlak na očkování dál sílí a zdá se, že dobrovolnost se čím dál častěji zaměňuje spíše za nutnost. Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová upozorňuje na jistou diskriminaci neočkovaných klientů v domovech pro seniory. Popisuje konkrétní smutné příběhy z tohoto prostředí a spolu s tím poukazuje i na chování některých lékařů, které označuje za „zločin proti lidskosti“.

Babička, 82 let, špatně dýchá. Nutí jí respirátor, lékař křičel. Advokátka Hamplová odkrývá hroznou realitu seniorů bez vakcíny
Foto: archiv
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová

Covidová doba se výrazně podepsala na psychice mimo jiné i mnohých seniorů, kteří se v izolaci po dlouhé týdny nemohli setkávat s rodinou a svými blízkými. Právě očkování mělo být jistým vysvobozením, jak epidemii porazit, u některých ale stále vzbuzuje značné obavy.

Anketa

Je kancléř Mynář dobrý člověk?

41%
34%
hlasovalo: 25012 lidí

I to je jeden z důvodů, proč je v Česku významná část seniorů, kteří stále nemají očkování proti koronaviru, odhaduje se přibližně na půl milionu. Nátlak na to, změnit jejich postoj, se proto stupňuje, především v domovech pro seniory, kde jsou jim v jejich už tak do značné míry omezeném životě upírány nejrůznější aktivity.

Na některé praktiky lékařů a pracovníků v sociálních službách se znepokojením poukazuje na sociální síti Jana Zwyrtek Hamplová, kde sdílí jeden smutný příběh často se v praxi prý opakující. Označuje jej jako jeden z důvodů, proč se sama rozhodla opět vstoupit do veřejného prostoru. „Tyto příběhy považuji za zločin proti lidskosti,“ píše advokátka.

Tady je příběh jedné nejmenované ženy, který jí přišel do rukou: „Moje babička žije v domově s pečovatelskou službou, je jí 82 let, má astma a obstrukční plicní nemoc. Není očkovaná a ani se očkovat nechce. Každé pondělí chodí na společné cvičení v tom jejich domově. Předcvičuje jim také nějaká důchodkyně, která se dnes ptala, zdali jsou všichni očkovaní, a moje babička se přihlásila, že není.

Tak ji paní poslala pro respirátor a řekla jí, že buď bude cvičit s respirátorem, nebo ať místnost opustí. Babička je z toho nešťastná. Dnes jsem volala jejímu obvodnímu lékaři, paní doktorce, a plicnímu lékaři, panu doktorovi, a žádala jsem je o vystavení potvrzení, že babička nemusí nosit náhubek, protože má 82 let astma, CHOPN a bronchitidu.

Oba lékaři jí odmítli tohle potvrzení vystavit, jelikož není očkovaná. Její plicní lékař na mne dokonce křičel, že ji zabiju tím, že není očkovaná. Obvodní lékařka mi sdělila, že pokud se babička nechce nechat očkovat, tak má sedět doma a nikam nechodit.

Což mi připadá velice sprosté od nich. Nikde jsem se nedočetla, že vystavení tohoto potvrzení je podmíněno očkováním. Jsem bezradná a je mi babičky moc líto, velice jí chci pomoci...,“ popsala vnučka, v jaké bezvýchodné situaci se její babička ocitá.

„Nemohu tomu jen přihlížet, nemohu mlčet. Vedle své advokátní praxe se proto snažím spolu s kolegy dělat, co dělat lze. To, co se tu děje, nemá v novodobé historii obdoby. Může se to dotknout každého z vás nebo vašich blízkých,“ upozorňuje Jana Zwyrtek Hamplová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …