Babiš: Koronavirus? Nejsem spokojen

27.01.2020 9:47

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednali na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny. Probrali dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předložil rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. „Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu,“ řekl novinářům před začátkem jednání. A podle slov po skončení jednání nebyl Babiš spokojen.

Babiš: Koronavirus? Nejsem spokojen
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Po zasedání totiž Andrej Babiš prohlásil, že není spokojen s opatřeními, které Česko přijalo. Hygiena totiž tvrdí, že plošný screening pacientů zatím není třeba. Bezpečnostní opatření tak podle něj musí být vylepšena. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. „To je současný stav, ten se může změnit v řádu dní, pokud skutečně Světová zdravotnická organizace přistoupí na vyhlášení stavu zdravotní nouze, tak ta opatření mohou být mnohem zásadnější,“ uvedl. Babiš k tomu dodal, že kolegové jej přesvědčili, že kontrola je dostatečná a pozastavení letů zatím není potřeba.

Kvůli nákaze novým koronavirem již v Číně zemřelo 80 lidí, potvrzených případů nakažených je 2744. Úřady v provincii Chu-pej, z jejíž metropole Wu-chanu virus pochází, nedlouho předtím informovaly o 76 obětech a 1423 registrovaných případech.

Čínská zdravotnická komise dnes ráno informovala o 769 nových potvrzených případech nákazy za posledních 24 hodin. Dalších více než 30.000 lidí, kteří přišlo do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými, zdravotníci sledují. Vláda rovněž potvrdila pět případů nákazy v Hongkongu a dva případy v Macau. Nový koronavirus se rovněž objevil v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, v Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Singapuru, v Malajsii, v Nepálu, v USA, ve Francii, v Kanadě a v Austrálii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

16:30 Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se opřel do ceny Český lev. Podle něj šlo jen o filmovou párty. A dos…