Babiš: Nový blok Dukovan by měl financovat ČEZ

22.05.2015 18:40

Výstavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany by měla financovat společnost ČEZ, řekl dnes ministr financí Andrej Babiš ANO při návštěvě Dukovan. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš tamtéž uvedl, že firma je nejméně zadlužená ze všech velkých evropských energetik, takže by si stavbu mohla dovolit financovat. Budování nového dukovanského bloku by podle něj mohlo začít kolem roku 2025, do provozu by pak mohl být tento blok uveden za sedm let.

Babiš: Nový blok Dukovan by měl financovat ČEZ
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na besedě v Ostravě byl Andrej Babiš v dobré náladě

Vláda v pondělí schválila aktualizaci státní energetické koncepce, která počítá s dalším rozvojem jaderné energetiky v zemi. Nové jaderné bloky by se podle Babiše měly stavět v Dukovanech i v Temelíně. Uvedl, že osobně za prioritu považuje Dukovany. Stát drží zhruba 70 procent akcií firmy ČEZ. V sobotu navštíví dukovanskou elektrárnu i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kdo to zaplatí?

Babiš dnes uvedl, že vláda se energetikou ještě bude zabývat. "Pravděpodobně bude zvolena strategie - první blok v Dukovanech a potom paralelně připravovat Temelín a další blok v Dukovanech," řekl. Na výstavbu prvního nového dukovanského bloku podle něj firma ČEZ, která obě jaderné elektrárny provozuje, peníze má. "Jsem o tom přesvědčen, že ČEZ může ten první blok zvládnout z vlastních zdrojů," řekl.

Podle schválené aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) budou hlavním zdrojem výroby energie v Česku do budoucna jaderná energetika a obnovitelné zdroje. Premiér Sobotka i ministr Babiš se také dohodli na tom, že vláda nebude garantovat výkupní ceny elektřiny z nových zdrojů. "Otázka je, jakým způsobem zajistit elementární návratnost projektu. Což je samozřejmě důležité pro společnost ČEZ i pro věrohodnost tendru (na dodavatele). Takže tuto debatu povedeme," řekl dnes v této souvislosti ředitel ČEZ.

K projednávání navazujícího Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, který mimo jiné řeší, jak do budoucna financovat výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR, se vláda vrátí 3. června.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…