Babiš a Středula. Chápu. Ale ti ostatní prezidentští kandidáti... Kroupa svěřil divákům ČT své pochyby

02.12.2022 20:56

„Je zvláštní, že mezi kandidáty, kteří byli vybráni Ministerstvem vnitra, nejsou patrné příliš zásadní rozdíly a témata, o která by se mohli střetnout,“ hodnotil politolog a filozof Daniel Kroupa v pátečním pořadu seznam uchazečů o Hrad a co zemi nabízejí. Srozumitelná je pro něj kandidatura Babiše a Středuly; ostatní kandidáti v něm vzbuzují rozpaky. Zavedení přímé volby prezidenta považuje za chybu. Kandidátka Denisa Rohanová by podle Kroupy měla být z voleb vyškrtnuta – a naopak z již zamítnutých uchazečů by se měl někdo vrátit.

Babiš a Středula. Chápu. Ale ti ostatní prezidentští kandidáti... Kroupa svěřil divákům ČT své pochyby
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa

O funkci prezidenta České republiky bude 13. a 14. ledna v roce 2023 bojovat devět kandidátů. Jsou jimi v abecedním pořadí: Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima.

Největší šance na vítězství mají podle průzkumů expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, bývalý představitel Armády ČR a NATO Petr Pavel, jakož i bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Podle Kroupy je „klišé“, když kandidáti říkají, že chtějí být prezidentem/-kou všech a prezidentem/-kou pro lidi. „Je to nepochybně klišé a musím říct, že hodně otřepané klišé. To je bohužel také určitý rys těchto kandidátů, že nedokáží přijít s něčím novým a že i v těch heslech, která si zvolili na billboardy, neprojevili tvůrčí invenci.“

„Pro výkon prezidentské funkce bychom očekávali, že se kandidáti budou dobře orientovat v politice, a hlavně že budou dobře znát náš ústavní a stranicky systém,“ okomentoval v pořadu Interview, že mnozí z kandidátů na prezidenta mají spíše odbornou historii a nepolitické zázemí.  

Největší problém je s kandidáty, kteří se nominují de facto „sami“: „Víte, těžko si umím představit, že bych seděl doma na židli a říkal si, že jsem asi já ten nejlepší pro takovou funkci, tak jdu do toho. Očekával bych, že za nimi bude stát nějaké hnutí, a nemusí být přímo politické. Z toho trochu vybočuje pan Středula, za kterým stojí odbory, i když podle průzkumu nemá velké šance. To je ale pro mě srozumitelná kandidatura. A dejme tomu pan Babiš, nominovaný hnutím ANO, má také takové pověření. U těch ostatních to ve mně trochu budí rozpaky,“ podotkl.

Principálně není Kroupa nepřítelem přímé volby prezidenta, ale je podle svých slov zásadní nepřítel přímé volby v rámci našeho ústavního systému. „Je koncipován jinak, je to parlamentní systém, tzn. parlament má generovat tyto nejvyšší funkce. A prezident má pravomoci, které neodpovídají té přímé volbě. Z tohoto hlediska myslím, že její zavedení byla chyba,“ dodal Daniel Kroupa z Univerzity JEP v Ústí nad Labem.

Počet kandidátů na prezidenta se ještě může změnit, v případě Denisy Rohanové je dle Kroupy třeba vyčkat verdiktu soudu, neboť jí dodalo potřebné podpisy 20 poslanců, jejichž mandát vypršel v říjnu 2021. „Mně dává smysl, že kandidátku, která byla nominována poslanci, kteří už nejsou poslanci, a nebyli poslanci ve chvíli vyhlášení prezidentské volby, že by měla být vyřazena. Spíše očekávám, že někteří ze zamítnutých kandidátů se do té volby ještě vrátí,“ uvedl Kroupa.

Ministerstvo vnitra vyřadilo celkem 12 uchazečů o Hrad.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Může si za to sám... „Humánní“ a mravně nadřazený tábor se tento týden předvedl v plné kráse

7:30 Může si za to sám... „Humánní“ a mravně nadřazený tábor se tento týden předvedl v plné kráse

TÝDEN V MÉDIÍCH Pokrytectví rádoby chlapáků v politice, ať už jde o předsedu vlády nebo o kandidáta …